„Modely jsem hledal na seznamkách,“ říká autor Non-binary Projectu
Non-binary Project formou fotografií a doprovodných citátů představuje osoby, které se neidentifikují ani jako ženy, ani jako muži. Jeho autorem je Berlíňan Parker Hirschmueller, nebinární trans* designér. Festival Prague Pride je první možností, kdy lze unikátní výstavu v ČR navštívit.
Začalo to zvědavostí
Ačkoliv je Parker Hirschmueller sám nebinární, ne vždy měl jasnou představou o tom, co je gender. „Neměl jsem nikoho, s kým bych o tom mohl mluvit. Dva nebo tři měsíce jsem strávil hledáním informací. Pročítal jsem knihy z neurologie, sociologie, kulturních věd; zajímalo mě, co se děje v hlavě, jaký vliv mají hormony a chromozomy.“
Přijďte na vernisáž!
6. srpna, 17:00, Vodičkova 37, Praha 1
Zahájení výstavy se uskuteční v úterý odpoledne v Pride House (Langhans). Neváhejte dorazit, přítomen bude i autor foto-projektu! Akce proběhne v angličtině, tlumočení do češtiny je zajištěno. Snímky si bude možné prohlédnout do 10. srpna. Vstup je zdarma.
Parkerův zájem vyústil až do fotografického projektu. Modely/modelky nehledal v ulicích, ale na internetu. „Nejlepší způsob, jak potkat lidi, kteří se identifikují mimo binární identitu bylo přes seznamovací aplikace. Měl jsem v popisku svého profilu, že hledám lidi, které bych mohl fotit do svého projektu o nebinární identitě.“ Nakonec se ozvali lidé z celého světa.
Intimita a zranitelnost
Snímky zachycují asi 20 nebinárních osob z Berlína a z Londýna. Většina záběrů byla pořízena u protagonistů doma, zatímco mluvili o své identitě. Díky tomu mají fotografie nezvykle intimní atmosféru. Autor navíc záměrně uvádí jen jména postav. „Není to o tom hádat, kdo má jaký gender, ale o tom zvyknout si na neutralitu. Přijmout jména a zájmena, kterými se lidé představí,“ připomíná Parker. Pocit blízkosti a zranitelnosti ještě zvýrazňují citace z rozhovorů, které autor s osobami vedl. Někdy si povídali i hodiny.
Non-binary project vznikl částečně z osobní potřeby. Jeho cílem není, aby lidé nebinární osoby okamžitě akceptovali. Hlavní je, aby si zvykli, že genderové spektrum má různé stránky. Na Parkerových fotografiích je to citlivě a uchopitelně zachyceno.
Nebinární?
Někteří lidé se neidentifikují v rámci systému dvou genderů (muž/žena). Nebinarita je pojem, který tyto identity zastřešuje. Mohou se sem řadit lidé genderově fluidní, agender, a někteří trans lidé se chápu také jako součást této skupiny. Jiní ale svou identitu více nespecifikují.
Parker Hirschmueller
Umělec a designér Parker Hirschmueller se narodil v Londýně, v dětství se ale přestěhoval do Berlína, kde působí i dnes. Zde také vystudoval Komunikační design na Univerzitě pro hospodářství a techniku.