ČLÁNKY

Drag queens pro děti: Netradiční čtení pohádek při Drag Queen Story Hour

Co by bylo dětství bez pohádek… a co by byl Pride bez drag queens. Že to spolu nemá ni společného? Omyl! Pohádky, děti a drag jdou skvěle dohromady. Přesvědčit se můžete v pátek ve Village na Drag Queen Story Hour. Samozřejmě s nejmenší generací.

FOTO: Michelle Tea, archiv Gizela Kova

První akce, na které četli drag queens pohádky dětem, se nepřekvapivě uskutečnila v San Franciscu. S myšlenkou přišla americká spisovatelka Michelle Tea a v prosinci 2015 ji uskutečnila. Odměnou jí byl obrovský pozitivní ohlas, který pomohl rozšířit poněkud netradiční čtecí odpoledne i do dalších měst USA, ale samozřejmě také vlna kritiky.

Děti a drag k sobě patří

Drag queens a děti jdou přitom skvěle dohromady. Obě skupiny milují převlékání a kostýmy, rády popouští uzdu fantazii a s nadšením převádějí různé aspekty své osobnosti. Někdo si hraje na indiány, někdo si pro zábavu obleče kostým supermana, a někdo se vystrojí jako víla nebo princezna. Co je na tom, že je to dospělý muž, všichni mají právo si hrát.

Tolerance i sebepoznání

Čtecí hodinky s drag queens jsou pro děti skvělou příležitostí poznat něco, s čím se zatím nesetkaly. Drag je jedna z nekonečna možností, jak být sám/sama sebou, a my věříme, že setkat se s ní je přínosné v každém věku. Chceme, aby děti věděly, že být jiný nebo jiná je v pořádku, a aby se nebály být samy sebou. Vědět a vidět, že existují i další možnosti genderové exprese, než jaké jsou reprezentované ve většinové společnosti, je navíc pozdějším věku důležité pro uchopení vlastní identity. Pro někoho i životně důležité.

Genderové role jsou často vynucené nepsanými a mnohdy nesmyslnými pravidly společnosti dospěláků. Které hračky jsou pro kluky a které pro holky, jaké barvy jsou ty správné, co si obléct… a přirozená kreativita je v čudu. Setkání s jinakostí je přitom nejlepší způsob, jak kreativitu rozvíjet. Nadto dává možnost vytvořit si vlastní názor a učí toleranci.

Drag Queen Story Hour

9. srpen 2019, 16:00, Pride Village (Střelecký ostrov)

Děti se mohou těšit na pohádkově krásné drag queens Amerie Blake a Dirmu Arrest, které dětem přečtou Princeznu na hrášku (H. Ch. Andersen) a You Don‘t Want a Unicorn (A. Dyckman), a Gizelu Kova, která se s ratolestmi na závěr vyřádí v kreativních dílničkách. Účast není podmíněna věkem, ale pohádky si nejvíce užijí děti ve věku 3-8 let.

Image

Co znamená „drag queen“?

Drag je umělecká performance toho, jaký člověk je nebo jaký chce být. Anglické spojení „drag queen“ označuje muže vystupujícího jako výrazně feminní osobnost. Drag queen je ženské alter ego, umělecká persona muže, který se rozhodl ji vytvořit. Pro drag queens je typické stylizované a přehnané oblékání, extrémní makeup, obrovské účesy a často také boření stereotypů.

Image

CO DĚLÁME

AKCE

VZDĚLÁVÁNÍ

CO DĚLÁME

POMOC

VYJEDNÁVÁNÍ

KDO JSME

SLEDUJTE NÁS

NAKUPUJTE

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Česká republika

IČO 22842730 

Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

© Copyright 2020 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.