Pride Business Forum: vstřícnost k LGBT se stala kritériem při výběru zaměstnavatele
- Prague Pride
Výzkum: LGBT jako součást diverzity na pracovišti
I díky aktivitám spojeným s Pride Business Forem došlo za poslední tři roky k významnému posunu v postavení LGBT zaměstnanců. Ukazují to výsledky exkluzivního průzkumu „LGBT jako součást diverzity na pracovišti“, který při příležitosti konání sedmého ročníku konference Pride Business Forum provedla platforma „Byznys pro společnost“, národní koordinátor evropské Charty diverzity v České republice a největší nevládní organizace podporující rozvoj odpovědného podnikání a diverzity. Výsledky jsou převážně pozitivní a naznačují posun v tom, jak firmy i LGBT lidé vnímají téma, jak v zaměstnání, tak na trhu práce.
„Je zřejmé, že téma LGBT se daří prosazovat v souvislosti s tím, jak si obecně firmy uvědomují potřebu vyšší podpory diverzity. Současná situace na trhu práce vede zaměstnavatele k tomu, že více přemýšlejí o individuálních potřebách potenciálních i stávajících zaměstnanců,“ řekla Pavlína Kalousová, předsedkyně Byznys pro společnost.
V rámci průzkumu odpovídali zaměstnanci i zaměstnavatelé. 76 % firem, které se průzkumu zúčastnily, jsou pobočkou nadnárodní korporace – tyto firmy mají častěji téma LGBT jako součást své HR politiky. Data jsou velmi zajímavá mimo jiné i pro personální agentury, HR specialisty i headhuntery. Průzkum totiž potvrdil výrazný posun od roku 2015 z pohledu firem i LGBT zaměstnanců.
Hlavní závěry výzkumu z pohledu firem
Převážná většina velkých firem v České republice dnes již má strategii diverzity a 56 % ji aktivně propaguje. Součástí politiky diverzity je u 28 % společností i téma LGBT a aktivně jej podporují i komunikují. To je výrazný rozdíl oproti roku 2015, kdy se tématu věnovalo pouze 10 % společností. Pokleslo i procento firem, které zatím téma LGBT nepodporuje a nevidí to jako problém. Nyní je to 32 % firem, zatímco v roce 2015 na tuto otázku odpovědělo kladně 50 % z nich.
Významně se také zvýšil podíl firem (z 10 % v roce 2015 na 36 % v roce 2017), které otevřeně nabízejí LGBT zaměstnancům stejné benefity a jasně to komunikují. Jde například o sladění výhod pro heterosexuální a homosexuální páry. Pozitivní je, že klesl počet firem, které byly připraveny poskytnout stejné výhody i LGBT zaměstnancům pouze na vyžádání (v roce 2015 to bylo 45 %, nyní 28 %), neboť se přesunuly mezi firmy, které je aktivně nabízejí.
Hlavní závěry výzkumu z pohledu zaměstnanců
LGBT zaměstnanci a zaměstnankyně oceňují vstřícný postoj firem k nim a je to pro ně jedním k klíčových faktorů při posuzování možností uplatnění na trhu práce. Pro 70 % z nich je při hledání nového zaměstnání relevantní či důležité, zda zaměstnavatel diverzitu na pracovišti otevřeně podporuje.
Také jejich vnímání své pozice v zaměstnání se oproti situaci v posledních několika letech významně mění – svědčí o tom výzkum, který uskutečnil Prague Pride. Zatímco v roce 2013 prožilo před kolegy coming-out 14 % LGBT zaměstnanců, dnes je to 19 %. Situaci, která by se dala popsat jako „nedávám svou sexuální orientaci na odiv při každé příležitosti, ale pokud se někdo zeptá, nemám problém o ní na pracovišti mluvit“, prožívá v zaměstnání 61 % LGBT zaměstnanců (v roce 2013 to bylo 53 %). 13 % lidí se na pracovišti svěřilo se svou orientací „jen pár kolegům“ (v roce 2013 to bylo 21 %). A sexuální orientaci dnes na pracovišti tají pouhých 7 % lidí, oproti 12 % v roce 2013.
Stále více lidí se také domnívá, že sexuální orientace nemá na vývoj kariéry vliv – 74 % oproti 63 % v roce 2013. O negativních důsledcích také hovoří méně lidí – 19 % dnes oproti 26 % v roce 2013 a dokonce 28 % v roce 2015.
Celková atmosféra na pracovišti se vůči LGBT zaměstnancům rovněž mění. Zcela liberální je pro 45 % z nich (v roce 2013 to bylo 34 %), jako převážně pozitivní ji dnes vnímá 31 % (oproti 29 % v roce 2013). Výrazně však pokleslo zejména procento, kdy zaměstnanci označují atmosféru na pracovišti jako „převážně nepřátelskou“ – ze 21 % v roce 2013 na 13 %. Velmi dobrou zprávou je také to, že ubylo lidí, kteří čelí v zaměstnání „nenávistné“ atmosféře. Ze 14 % v roce 2013 a dokonce 16 % v roce 2015 je dnes pouhých 10 %.
Na druhou stranu paradoxně vzrostl počet lidí, kteří se na pracovišti přece jen museli vyrovnávat s diskriminací. Ano odpovědělo 18 % dotázaných (oproti 15 % v roce 2013). „Toto číslo souvisí i s tím, jak roste počet lidí, které se nebojí v zaměstnání přihlásit ke své LGBT orientaci. To, že roste počet zaměstnanců, kteří se i v zaměstnání nebojí přihlásit k tomu, kým opravdu jsou a neoddělují svůj soukromý a pracovní život, považuji za pozitivní,“ podotýká Czeslaw Walek, předseda Prague Pride.