ČLÁNKY

Představitelku TERF Germaine Greer na Festivalu spisovatelů nechceme!

Spolek Prague Pride se připojuje k dalším organizacím, které protestují proti tomu, aby představitelka trans exkluzivního radikálního feminismu (TERF) Germaine Greer dostávala prostor na Fesivalu spisovatelů, který proběhne v Praze od 16. do 20. října. 

Otevřený dopis

My, níže podepsané*ní, odsuzujeme pozvání Germaine Greer na Festival spisovatelů Praha a vyzýváme naše členky, členy a podporovatele k bojkotu této události.

Trans lidé v České republice musí čelit jedněm z nejstriktnějších zákonů v rámci Evropské Unie. České země porušují lidská práva a (osobnostní) integritu trans osob na několika rovinách, od chirurgických zákroků, přes povinnou sterilizaci až po nerovnost v oblasti uzavírání sňatků. Česko je z hlediska well-beingu trans lidí zemí jednoznačně hostilní.   

Další nerovnosti se vyskytují v oblasti poskytování zdravotní péče, v přístupu ke vzdělání či bydlení. Toto utlačování má přímý dopad na život trans lidí. Není proto divu, že čísla výskytu sebepoškozování nebo dokonce pokusů o sebevraždu jsou u trans osob tak vysoká.

V souladu s tímto lokálně daným kontextem oprese a nerovnosti Festival spisovatelů Praha vyzval k účasti jednu z předních světových transfobních osobností. Germaine Greer ve svých dílech a v mnoha vysíláních opakovaně zamítá právo na genderovou identitu a o trans ženách hovoří jako o „pomýlených mužích“.

Jako skupiny angažované v inklusivním feminismu odsuzujeme a odmítáme fundamentalistické ideje tzv. Trans exkluzivního radikálního feminismu. Tato ideologie není jen pouhým nepřátelským postojem k trans lidem, ale předpokládá eliminující scénář oddělený od našich současných materiálních podmínek. Věříme, že právě tato materiální realita je pole, na kterém inkluzivní feminismus potřebuje být vybojován.

V tomto kontextu pozvání Germaine Greer legitimizuje TERF ideologii a je přímou výzvou pro trans osoby, feministky a feministy a všechny, kdo touží po progresivní, inkluzivní a anti-kapitalistické politice. Praha i Česká republika se potřebují postavit proti všem formám transfobie a esencialistického feminismu.

Butterfly - Youth Activism

Central European Feminist School

Diera do sveta (Slovakia)

Feministicka banda (Slovakia)

Kosice Pride

Labour International

Povstanie pokračuje (Slovakia)

Prizma (Kosice, Slovakia)

Saplinq, O. Z. (Kosice, Slovakia)

Sdruzeny

SocSol

Spolek Charlie

Transfuzia (Slovakia)

Transparent

Prague Pride

CO DĚLÁME

AKCE

VZDĚLÁVÁNÍ

CO DĚLÁME

POMOC

VYJEDNÁVÁNÍ

KDO JSME

SLEDUJTE NÁS

NAKUPUJTE

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Česká republika

IČO 22842730 

Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

© Copyright 2020 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.