Maršálové v čele průvodu. Ocenili jsme LGBT aktivistky a aktivisty
V České republice i ve světě žije řada LGBT lidí a jejich spojenců, kteří si zaslouží uznání za svou práci pro komunitu. Jména mnoha z nich nejsou veřejně známá. Proto chceme prostřednictvím titulu Maršál Prague Pride zviditelňovat ty, kteří by mohli snadno zapadnout, ale přitom odvádějí obrovský kus práce.
Inspirovali jsme se západními prides, zejména těmi americkými. „Grand Marshal“ je tam nejvyšší uznání, jehož se může LGBT aktivistům a aktivistkám dostat. Veřejné představení těchto osobností v pride průvodu je oslavou jejich práce a úsilí.
Maršály volí výbor spolku Prague Pride. V historicky prvním roce udílení tohoto titulu jej dostali:
Maršálka za zahraniční inspiraci:
Loiza Lamers
V roce 2005 vyhrála soutěž Next Top Model v Holandsku. Bylo jí 20 let. Loiza sice nebyla první transgender soutěžící (v americké edici Top Model se již objevila Isis King), nicméně Loiza se stala první trans vítězkou této oblíbené soutěže. Byl to historický moment, který vyslal dalším trans lidem jasný vzkaz: naše sny jsou dosažitelné.
Vloni se Loiza spolu s Benjaminem Melzerem stali prvními transgender modely pózujícími zcela bez oděvu pro kampaň PETA se sloganem „Radši donaha než do kožichu“.
Už rok předtím se Loiza s Benem společně objevili v kampani Dieselu. Loiza se svou prací snaží přinést změnu postojů společnosti vůči trans lidem, dosáhnout přijetí a respektu.
(FOTO: Milan Mošna / Prague Pride)
Maršál za celoživotní přínos:
Jana Kociánová
Od dětství se věnovala stolnímu tenisu, včetně vrcholové úrovně. Při reprezentační cestě mimo Československo se ve svých 16 letech zamilovala do o 15 let starší rakouské sportovkyně. Díky práci na pražském magistrátu ji mohla poměrně často navštěvovat. Po roce 1969 se už na Západ nedostala a přítelkyně Inge až do své předčasné smrti jezdila za Janou do Prahy.
Jana musela svou orientaci mnoho let tajit ve škole i v zaměstnání. Pohybovala se ve společnosti umělců, často gayů a leseb, kteří žili ve skryté subkultuře paralelní totalitnímu režimu.
Po revoluci se pohybovala v okruhu lesbických a gay aktivistů, bojovala za uzákonění registrovaného partnerství. Patří mezi nemnoho žen, které byly a stále jsou ochotné o svém soukromí a rodině hovořit veřejně i do médií. Zapojila se do projektu Paměti národa, reprezentovala ČR na sportovních hrách Rainbow Spring v zahraničí. Patří mezi neúnavné LGBT aktivistky seniorského věku a pomáhá vzájemně propojovat generace LGBT osob.
(FOTO: Leah Takata / Prague Pride)
Maršál za podporu LGBT rodin:
Václav Mertin
Jeho jméno jistě znáte z médií, ať již jako autora článků nebo hosta zajímavých rozhovorů. Václav Mertin je dětský psycholog, který se specializuje na poradenství pro rodiče dětí a dospívajících při vzdělávacích a výchovných problémech. Působí na katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Pro LGBT rodiče je Václav Mertin především odborník s otevřeným myšlením, který nedělá rozdíl mezi rodinami heterosexuálních a stejnopohlavních párů. Na prvním místě je pro něj blaho dítěte. Tímto přístupem LGBT rodičům potvrzuje, že nejsou divní ani jedineční – jsou prostě rodiči. Právě návštěvu Václava Mertina si vyžádali účastníci jarního turnusu rodičovské přípravky, kterou opakovaně organizuje spolek Prague Pride.
(FOTO: Johana Němečková / Prague Pride)