Mlčením se nic nezmění. O útocích je třeba mluvit. Kampaň #ozvise motivuje hlásit předsudečné násilí
Když vám ukradnou auto nebo kabelku, nahlásíte to. Tak proč nenahlásit výhružku smrtí, veřejné ponížení nebo fyzické napadení? Právě na nutnost hlášení útoků upozorňuje ve videích kampaň projektu #ozvise.
Ze závěrečné zprávy studie Být LGBTQ+ v Česku 2022 vyplývá, že lidé útoky téměř nehlásí. Z počtu 1 471 dotazovaných queer osob, které mají zkušenost s různými formami předsudečného násilí, svůj incident nahlásilo pouhých 12 %. Důvodů, proč lidé útoky nehlásí je hned několik: strach z útočníků, bagatelizace útoků, nedostatek důkazů, nedůvěra ve spolupráci policie, pochybnosti o případném postihu útočníků, obava ze ztráty anonymity a další. I proto projekt #ozvise vznikl, aby informoval o existující již formě pomoci a podpory ze strany organizací, policie i státu.
Ve spolupráci se studenty FAMU vznikla k projektu série videí, která přibližují předsudečně motivované chování, jenž si zaslouží pozornost, ať už z perspektivy oběti nebo blízké osoby. Cílem videí je poodhalit veřejnosti situace, které výrazně negativně ovlivňují životy queer lidí i jejich blízkých a motivovat je podobné situace hlásit a řešit.
„Na internetu mi vypisovali soukromé zprávy neznámí lidé. Vyhrožovali mi, že mě zabijí. Dále psali, že by mě měl někdo znásilnit, abych byla „normální“.
-žena, lesba, 26, Jihomoravský kraj
Online podhoubí homofobie
Aby se projekt přiblížil i mladým lidem, kteří se pohybují nejvíce v online prostředí, a na sociálních sítích se setkávají se s kyberšikanou, která je nejčastěji ignorovanou formou předsudečného násilí, vznikla také série videí se známými osobnostmi. Jejich úkolem bylo vzkázat obětem útoků, aby své zkušenosti hlásily a nebagatelizovaly je. Každý z nich dostal stejnou otázku: “Proč je třeba útoky hlásit?”. Odpovědí a spolupráce na projektu se zhostili*y: Aneta Langerová, Karel “Kovy” Kovář, Šárka Pančochová, Kryštof Stupka a Luboš Kulíšek, kterým touto cestou moc děkujeme za podporu a spolupráci na projektu.
Projekt #ozvise vznikl ve spolupráci organizací Prague Pride, In IUSTITIA, NUDZ a Queer Geography a zaměřuje na pomoc LGBT+ lidem a jejich blízkým, kteří se potýkají s předsudečným násilím ve všech možných podobách. V rámci projektu vznikla webová stránka www.ozvi-se.cz, kde je prostřednictvím speciálního formuláře možné anonymně nahlásit předsudečný útok. Na stránkách projektu jsou také příběhy obětí a jejich zkušenosti s pomocí.
Definice předsudečného násilí
Předsudečné násilí je motivováno předsudky útočníka vůči skupině, kterou pro něj napadený zastupuje. Může mít různou podobu, od nadávek přes ničení majetku až po fyzické útoky. Dopady předsudečného násilí jsou závažné. Poznamenávají psychické zdraví a posilují pocit ohrožení nejen u konkrétní oběti, ale také u těch, kteří patří k napadené skupině.
Cíl a důvody sběru dat
Cílem monitoringu včetně sběru dat z vyplněných formulářů je vytvořit kompletní data o četnosti předsudečného násilí na jednotlivých skupinách osob. Na území ČR není instituce či organizace, kromě In IUSTITIA, která by disponovala, sbírala a analyzovala ucelená data o předsudečném násilí. Díky sběru a následné analýze dat můžeme rozpoznat trendy v oblasti předsudečného násilí a zacílit lépe pomoc napadeným i vzdělávání odborníků (policie, sociální pracovníci, soudci, státní zástupci). Díky datům je také možné prokázat existenci tématu předsudečného násilí, což je důležité pro vzájemnou spolupráci s orgány činnými v trestním řízení (policie, soudy, státní zástupci), ale také při prosazování legislativních změn.
–––––
Video credits:
Režie: Valeria Recmanová
Kamera: Ondřej Andrešič
Střih: Aleš Valtr
Zvuk: David Pirochta
Produkce: Eliška Brožová
2023 | Prague Pride, In IUSTITIA, Queer Geography, NUDZ
#ozvise | www.ozvise.cz