Večerní škola v LGBT+ komunitním centru probere současnost i dějiny queer lidí
Od kdy se bojuje za rovnoprávnost, jaké výzvy nás čekají v budoucnosti a proč staří Římané sochali samé nahotinky? Od září pořádáme v LGBT+ komunitním centru večerní školu zaměřenou na dějiny a současnost queer lidí. Odborníci a odbornice se tu s vámi podělí o své zkušenosti i výsledky badatelské práce. Každý seminář je zaměřený na jiné téma. Některé přednášky se týkají přímo našich životů, jiné vás vezmou na exkurz do blízké i vzdálené historie. Díky sérii seminářů si můžete rozšířit obzory, zjistit nové informace třeba o boji za rovnoprávné manželství nebo se setkat se zajímavými lidmi nejen na pódiu, ale také v publiku.
Program večerní školy
14. září | LGBT+ abeceda
18:30–20:30
Lektor: Adam Šindelář
Jak se vyznat ve všech písmenech a kolik je teda těch genderů? Přijďte na stručný a poučný přehled orientací a identit, abyste z toho neměli písmenkovou polévku. Seminář se zkušeným lektorem Adamem Šindelářem vám pomůže poznat vlastní komunitu a odhalí, co se skrývá za plusovým znaménkem ve zkratce LGBT+.
Adam Šindelář působí jako lektor projektu Mezipatra na školách a v poradně sbarvouven.cz pomáhá LGBT+ lidem. Prošel tranzicí a zvedá povědomí o životě transgender lidí v České republice. Je přesvědčený, že k osobnímu rozvoji a štěstí nejen queer lidí vede cesta přes autenticitu, otevřenost a laskavost.
12. října | Historie hnutí za rovnoprávnost
18:30–20:30
Lektorka: Ruth Weiniger
Boj za rovná práva pokračuje, kdy ale začal? Teoložka Ruth Weinigar vás provede dějinami hnutí za rovnoprávnost od skromných počátků na přelomu 19. a 20. století přes prvorepublikové pokusy, temný protektorát, uvolnění šedesátých let až po euforii sametové revoluce. Lektorka bude věnovat pozornost i nedávné minulosti, uzákonění registrovaného partnerství, manželství pro všechny a adopcím.
Ruth Weiniger se zabývá počátky boje za práva LGBT+ lidí v Česku a také hnutím Lebensreform. Studovala religionistiku v Pardubicích a získala titul doktorky teologie na Evangelické teologické fakultě UK. Stála u zrodu Společnosti pro queer paměť. Živí se jako překladatelka a skladnice ve filozofickém nakladatelství Oikoymenh.
26. října | Postavení LGBT+ lidí v Česku i v zahraničí
16:00–18:00
(Přesunuto z 18:30–20:30, abychom se mohli zúčastnit shromáždění Společně proti nenávisti v 18:00 na Václavském náměstí)
Lektor: Michal Pitoňák
Ujel Česku vlak? Co když jsme zůstali stát na stejném nástupišti se státy, které LGBT+ práva ignorují nebo rovnou popírají? Vývoj posledních dvaceti let, aktuální situaci i výzvy budoucnosti představí výzkumník v oblati sexualit Michal Pitoňák. Odhalí, proč potřebujeme pride a komunitu a jaký je rozdíl mezi tím, když nás někdo toleruje nebo přijímá. Zodpoví i otázky týkající se veřejného mínění nebo výzkumů postavení LGBT+ lidí ve společnosti.
Michal Pitoňák obhájil první českou disertační práci, která se věnovala geografii sexualit. Působí v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá vlivem heteronormativity na život neheterosexuálních lidí. V roce 2017 se stal spoluzakladatelem organizace Queer Geography, která poskytuje data o LGBT+ komunitě.
9. listopadu | Aktivní občanství a občanský lobbing
18:30–20:30
Lektorka: Lucia Zachariášová
Do divokých vod české politiky se s vámi podívá právnička Lucia Zachariášová. Vysvětlí, proč jsou advocacy a lobbing důležité pro LGBT+ lidi, jaké kličky obnáší legislativní proces přijetí manželství pro všechny a proč zákon parlamentem zatím neprošel. Doplní, co je důležité vědět o ústavních institucích, jak najít informace o volbách a jak nám mohou pomoct sociální sítě. Řekne také, jak se můžete aktivně zapojit.
Lucia Zachariášová působí jako právnička v iniciativě Jsme fér. Předsedá Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva a je členkou Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Během svého působení na Úřadu vlády koordinovala přípravu Vládní strategie pro rovnost mužů a žen v ČR na léta 2014 až 2020.
23. listopadu | Zdravotní otázky
18:30–20:30
Lektoři: Viktor Heumann + Michal Pitoňák
Na otázku zdraví LGBT+ lidí se zaměří aktivista Viktor Heumann a výzkumník v oblasti sexualit Michal Pitoňák. Společně se budou věnovat sterilizaci trans* lidí, nuceným operacím intersex osob nebo prevenci sexuálně přenosných chorob. Představí i opomíjené téma menšinového stresu a jeho vlivu na duševní zdraví.
Viktor Heumann je spolupracovník řady českých queer iniciativ (Mezipatra, Jsme fér atd.). Je také jedním ze zakladatelů organizace Trans*parent, kde působí jako social media manager a vede některé projekty zacílené na zlepšení zdravotní péče o trans* lidi. Vystudoval anglistiku a živí se jako překladatel.
Michal Pitoňák obhájil první českou disertační práci, která se věnovala geografii sexualit. Působí v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá vlivem heteronormativity na život neheterosexuálních lidí. V roce 2017 se stal spoluzakladatelem organizace Queer Geography, která poskytuje data o LGBT+ komunitě.
14. prosince | Život LGBT+ rodin
18:30–20:30
Lektorka: Tereza Kadlecová
Rodina nemusí být jen máma, táta a dítě. Různým rodičovským modelům se bude věnovat koordinátorka Rodičovské přípravky Tereza Kadlecová. Zároveň se podělí o své zkušenosti a představí tzv. strategii života v heteronormativní společnosti.
Tereza Kadlecové je dlouholetá členka organizačního týmu Prague Pride. Koordinuje vzdělávací workshopy pro zaměstnavatele, vede kurzy Rodičovské přípravky a podílí se na dalších edukačních akcích. Dříve pracovala v Člověku v tísni, kde působila ve vzdělávacím programu Jeden svět na školách.
11. ledna | LGBT+ umění v historii
18:30–20:30
Lektorka: Ruth Weiniger
LGBT+ prvky můžeme vystopovat v umění od pravěku až po současnost. V různých érách se výrazové formy i symbolika měnily, ale LGBT+ témata i umělci tu byli, jsou a budou. Teoložka Ruth Weinigar se s vámi podívá do dob volnomyšlenkářské antiky, upnutého středověku, pokrokového a zároveň prudérního novověku i do divokého věku páry. Seminář se zaměří také na dekadentní, přelomové a šokující dvacáté století.
Ruth Weiniger se zabývá počátky boje za práva LGBT+ lidí v Česku a také hnutím Lebensreform. Studovala religionistiku v Pardubicích a získala titul doktorky teologie na Evangelické teologické fakultě UK. Stála u zrodu Společnosti pro queer paměť. Živí se jako překladatelka a skladnice ve filozofickém nakladatelství Oikoymenh.
25. ledna | Současná kultura LGBT+
18:30–20:30
Lektor: Aleš Rumpel
Na otázku LGBT+ tematiky a zastoupení neheterosexuálních postav či příběhů v současné popkultuře a kinematografii se podívá bývalý ředitel festivalu Mezipatra Aleš Rumpel. Položí si otázku, co je kultura a proč je pro nás důležitá. Bude se věnovat zastoupení LGBT+ lidí v kulturní produkci a pozornost věnuje i rostoucím VOD platformám.
Aleš Rumpel je queer aktivista, dlouholetý ředitel festivalu Mezipatra a spoluzakladatel organizace PROUD. Věnuje se kulturnímu managementu a vzdělávání. S projektem Mezipatra na školách procestoval kus ČR a v současnosti připravuje workshopy pro zaměstnavatele. Zajímá se o kulturu, historii a lidská práva.
Projekt podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a zmocnění znevýhodněných skupin. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Projekt Večerní školy se uskutečňuje také za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.