Debaty v regionech! Co můžeme společně udělat proti předsudečnému násilí?
- Prague Pride
Projekt #ozvise míří do regionů a zve na debaty o předsudečném násilí. Připojte se k nám!
Z nedávného výzkumu veřejného ochránce práv vyplývá, že 55 % LGBT+ lidí má osobní zkušenost s obtěžování či slovními útoky a 38 % LGBT+ lidí zažilo diskriminaci kvůli své identitě a sexuální orientaci. Přesto bývá předsudečně motivovaných trestných činů nahlášeno jen velmi málo.
Čím to je a co s tím můžeme dělat? Přijď to zjistit na debaty o předsudečném násilí, které pořádáme po celém Česku. Vstup na debaty je zdarma.
KDY A KDE?
Ostrava
2. května, 18:30 - 20:00
Kino Etáž, Moravská Ostrava 3369, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz
Přednáší: Martina Taušková
Spolupořadatelé: In Iustitia, Ostravský Prajd
Brno
4. května, 18:30 - 20:00
Skautský institut, Moravské náměstí 753/12
Přednáší: Tomáš Stavrovský
Spolupořadatelé: Queer Kód, In Iustitia
Olomouc
5. května, 18:30 - 20:00
Kavárna Druhý domov, Nábřeží 949
Přednáší: Tomáš Stavrovský
Spolupořadatelé: Ollove, In Iustitia
Ústí nad Labem
10. května, 18:30 - 20:00
Veřejný sál hraničář, Prokopa Diviše 1812/7
Přednáší: Tomáš Stavrovský
Spolupořadatelé: In Iustitia
České Budějovice
11. května, 18:30 - 20:00
Kavárna Kabinet CB, Nová 1870, 370 01
Přednáší: Klára Kalibová, Petra Vytejčková
Spolupořadatelé: In Iustitia, Duha na jihu
V průběhu přednášky se zaměříme na pojem předsudečné násilí, vysvětlíme, koho se týká, jakou konkrétní podobu má, jak je možné a zda má smysl se proti němu bránit. Pro lepší představu budeme mluvit o konkrétních trestných činech a kauzách tak, jak se s nimi setkáváme v naší práci. Probereme možnosti pomoci obětem předsudečného násilí.
Po přednášce bude následovat společné posezení.
Vstup je zdarma.
Přednášející
Mgr. Petra Vytejčková
Petra je advokátka a vedoucí právního týmu v neziskové organizaci In IUSTITIA, o.p.s. Právní praxi získala nejprve v exekutorské, a následně v advokátní kanceláři. Má širokou praxi v oblasti rodinného a soukromého práva, věnuje se obhajobě a pomoci obětem trestné činnosti. Specializuje se také na pomoc duhovým rodinám, pravidelně školí sociální pracovníky, policii a státní zástupce
Společně s kolegyní Klárou Kalibovou je jedinou českou lektorkou oprávněnou školit policii a státní zástupce na téma trestných činů z nenávisti pro mezivládní organizaci OBSE v celém teritoriu její působnosti. Petra je rovněž členkou výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva.
Mgr. Klára Kalibová, Ph.D.
Klára svoji právní praxi spojila s obhajobou práv obětí trestných činů a neziskovým sektorem. Věnovala se zastupování obětí obchodu s lidmi a organizovaného zločinu a posléze (od roku 2009) obětem předsudečné trestné činnosti. Od roku 2019 se věnuje výkonu samostatné advokacie, a do její agendy, kromě již zmíněných obětí trestných činů patří obhajoba v trestním řízení, rodinné a občanské právo, právo na náhradu škody a nemajetkové újmy a právo neziskového sektoru. Klára je také ředitelkou neziskové organizace In IUSTITIA, o.p.s. a věnuje se odborné publikační činnosti.
V minulosti přednášela na půdě OSN, Evropské komise a Organizace pro pomoc a bezpečnost v Evropě vždy na téma práva obětí předsudečné trestné činnosti. Pravidelně školí policii a státní zástupce. Klára je také členkou České kriminologické společnosti a členkou odborné rady International Network against Hate Studies a je držitelkou ceny Alice G. Masarykové pro přínos k ochraně lidských práv.
Mgr. Tomáš Stavrovský
Tomáš vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V současné době působí jako právník v organizaci In IUSTIA, o.p.s. kde se zabývá zastupováním a pomocí obětem trestných činů, zejména obětem předsudečného násilí. V minulosti pracoval jako vyšší soudní úředník na Městském soudě v Praze a jako trestněprávní legislativec na Ministerstvu spravedlnosti. Tomáš také vyučuje na gymnáziu základům práva. V minulosti působil jako prezident ve spolku Charlie, sdružujícím LGBTQ+ osoby v akademickém prostředí, přičemž v tomto spolku se angažuje doposud.
Mgr. Martina Taušková
Martina Vystudovala Fakultu bezpečnostního managementu Policejní akademie České republiky v Praze, kde se věnovala studiu veřejnoprávních i soukromoprávních disciplín a současně studiu bezpečnostního a krizového řízení. Během studia absolvovala několik pracovních i dobrovolnických stáží v zahraničí. Věnuje se poradenské činnosti pro oběti trestných činů se zaměřením na oběti předsudečného násilí a jejich provázením nejen trestním řízením. V rámci svého působení se orientuje zejména v oblasti práv obětí trestných činů, trestního a správního práva a ochraně lidských práv.
Akce se koná v rámci projektu #ozvise a je financována z programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství (2014-2020).