Dvě, nebo tři? Nebo snad 4, 8, 15, 16, 23, 42, či víc? Kolik vlastně existuje těch pohlaví?
- Karel Pavlica
Tentokrát se zaměříme na otázku, která, soudě podle komentářů na sociálních sítích, vrtá hlavou spoustě lidí a nenechá jim spát. Kolik vlastně existuje těch pohlaví? Odpověď rozhodně není tak snadná, jak se může na první pohled znát. Jedna věc je ale naprosto jistá – z biologického i sociálního hlediska existuje rozhodně více než dvě pohlaví. A ne, určitě by nepomohlo, kdybychom lidi rozdělovali podle toho, „co mají mezi nohama“. Jak je to možné?
Jak píšeme už v tomto článku, z biologického hlediska existují ženy, muži a pak lidé, kteří mají znaky obou pohlaví a není možné jednoznačně určit, zda jde o ženu, nebo o muže. Dá se tedy říci, že mimo ženského a mužského pohlaví existuje velký počet intersex variací, a ne všechny jsou patrné ihned po narození. Pokud se ale na porodním sále podívají na pohlaví miminka a jen pokrčí rameny s tím, že to není jasné, často stále ještě dochází ke „korektivním operacím“, aby dítě mohlo zapadnout do jedné nebo druhé škatulky. Jestliže k tomu dochází krátce po porodu, je to vždy bez ohledu na přání člověka, kterého se to týká. Někteří intersex lidé pak mohou pociťovat různou míru dysforie (negativní pocity, které vyvolávají určité tělesné vlastnosti, jež nejsou v souladu s pociťovaným rodem člověka) podobně jako trans lidé, a mohou podobně jako oni mít zájem projít procesem tranzice.
Asi celosvětově nejznámější intersex osoba je Caster Semenya, která se identifikuje jako cis žena, bylo jí po narození připsáno ženské pohlaví, má však pohlavní chromozomy XY a přirozeně vyšší hladinu testosteronu.
Z hlediska genderu, tedy něčeho, co můžeme nazvat sociálním pohlavím, je situace ještě složitější, protože každý člověk může pociťovat svoji příslušnost nebo nepříslušnost k danému pohlaví velice individuálně. Většina cis i trans lidí se však identifikuje buď jako muž, nebo jako žena. Existují však i osoby v rámci genderové diverzity, tedy osoby, které se nedokážou zcela ztotožnit ani s jedním z uvedených pohlaví. Vzhledem k tomuto individuálnímu prožívání nelze dost dobře spočítat, kolik takových jednotlivých identit existuje.
Nejčastější identity jsou však následující:
- Nebinární nebo genderqueer osoby – obecné označení pro všechny, kdo nedokáže zcela zapadnout ani do jedné ze škatulek muž či žena
- Genderfluidní osoby – zastřešující termín pro ty, jejichž genderová identita se mění
- Bigender osoby – jejich genderová identita se mění z mužské na ženskou a naopak v závislosti na kontextu nebo na situaci
- Trigender osoby – jejich genderová identita se pohybuje mezi mužskou, ženskou a třetím pohlavím v závislosti na kontextu nebo na situaci
- Pangender osoby – jejich genderová identita je souhrnem všech identit
- Polygender osoby – jejich genderová identita je souhrnem mnoha identit, ne však všech
- Neutrois – zastřešující termín pro osoby, které se identifikují genderově neutrálně
- Agender osoby – necítí příslušnost k žádné genderové identitě
- Genderless osoby – neidentifikují se s žádným genderem
- Dvojí duch – osoby, které ve svém životě naplňují role obou tradičních pohlaví; tento pojem byl užíván mezi původními obyvateli Severní Ameriky, ale v současnosti jej používají i jiné kultury
Z komentářů na sociálních sítích, kde se objeví téma nebinarity, se zdá, že většinu lidí nejvíc trápí otázka, kolik těch pohlaví vlastně existuje, nebo že si někdo vůbec dovolí neidentifikovat se s pohlavím připsaným po narození. Osoby v rámci genderové rozmanitosti však často trápí fakt, že nejsou bráni vážně, jejich pocity a potřeby jsou bagatelizovány, případně zažívají kvůli své genderové identitě diskriminaci, šikanu nebo jiné nevhodné chování. Jak to shrnuje odpověď z výzkumu Obavy a přání trans lidí (celá zpráva ke stažení zde).
„Najviac ma osobne a denne ťaží, že rodovo nekonformný zjav súvisí so šikanou, fyzickými a verbálnymi útokmi, diskrimináciou, stratou zamestanania a problémom si ho nájsť a so zvýšeným stresom a strachom o vlastné bezpečie každý jeden deň, ktoré boli vedecky potvrdené, že súvisia s kratším vekom, ktorého sa človek dožije, a mnohými ochoreniami.“
I když nemusí být snadné pocity nebinárních lidí pochopit, faktem je, že kromě mužů a žen (ať cis, nebo trans) existovaly, existují a budou existovat i osoby v rámci genderové diverzity.
Sumerská bohyně Inanna, která je totožná se semitskou bohyní Ištar, měla mimo jiné moc proměnit muže v ženu a ženu v muže.