Articles
Drag je umění, které neškodí, narozdíl od předsudků
V poslední době se v médiích, na sociálních sítích i jinde šíří morální panika ohledně queer lidí a témat, a to zejména pokud jde o tzv. drag queens.
Potřebu vyjadřovat se k tomuto tématu má jak laická veřejnost, tak třeba i lidé s psychologickým nebo psychoterapeutickým vzděláním, většinou jde však o vyjádření, která nejsou vydávaná na základě znalostí nebo zkušeností s tématem, ale spíše na základě dojmů, mýtů, stereotypů nebo obecně rozšířených mylných či zastaralých představ. Pojďme si proto říct něco víc o tom, to je to drag show, jaký je rozdíl mezi ní a travesty show a proč drag queens, kings ani drag show nikoho neohrožuje morálně, sexuálně ani jinak.
Nejdřív si prosvištíme základní slovíčka
Crossdressing (CD) – akt oblékání oděvu, který je v dané společnosti tradičně přiřazován opačnému genderu, osoba praktikující crossdressing se nazývá crossdresser; crossdressing je praktikován lidmi bez ohledu na genderovou identitu a sexuální orientaci.
Drag – jedna z forem umělecké prezentace, kdy se muži (drag queens) i ženy (drag kings) bez ohledu na svou sexuální orientaci stylizují do dané genderové role za pomoci často zvýrazněných až parodovaných atributů přiřazovaných tradičně danému genderu.
Travesti umělec•umělkyně – člověk, který se převléká do šatů tradičně přisuzovaných opačnému genderu za účelem uměleckého vystoupení, kde předvádí či paroduje známé umělkyně či umělce; občas se zaměňuje s pojem transvestitismus, kde však jde o převlékání se do šatů opačného genderu za účelem vlastního potěšení.
Základní rozdíl mezi travesti a dragem je tedy hlavně v tom, že travesti show je založená na napodobování až parodování existujících umělkyň či umělců, drag je spíše umělecká performance, kde si umělec•kyně svou postavu vytváří a na jevišti se do ní převtěluje, po skončení představení daná postava obvykle přestává existovat.
Ať už jde o drag nebo travesti, jedná se o formu umění či zábavy a není možno ani jedno zaměňovat s kinkem (postaru s fetišem) zaměřeným na uspokojování sexuálních potřeb prostřednictvím oblečení opačného genderu.
Drag jako neškodná zábava
Je třeba rozlišovat mezi genderovou identitou, genderovým projevem a sexuální orientací, což jsou tři různé věci a u mnoha osob na sobě do velké míry nezávislé. Zejména genderový projev (tzv. gender expression) může svádět k určité stereotypizaci při snaze o škatulkování druhých. Nicméně to, že se žena nemaluje, nenosí sukně, má krátké vlasy a chodí do posilovny rozhodně nemusí znamenat, že je lesba. Nebo muž s dlouhými vlasy, co o sebe pečuje a chodí na pedikúru, rozhodně nemusí být gay. A člověk, co se věnuje Dragu, může mít jakoukoli genderovou identitu i sexuální orientaci. Existují i Drag Queens, které jsou představovány trans muži (např. Gottmik).
Mít neheterosexuální orientaci nebo jinou než cisgender identitu je naprosto normální a v pořádku, není to nic proti přírodě ani lidské přirozenosti. Rozmanitost je základní vlastností přírody, nic v přírodě není černobílé. Sexuální orientace či genderová identita není otázkou volby, člověk si je nevybírá, ale dochází k nim v rámci tzv. vnitřního coming outu, tedy uvědoměním si těchto skutečností. Je přitom zjištěno, že zhruba 5-10 % dětí narozených kdekoli na světě není čistě heterosexuálních. Taky nejde o něco, co by se dědilo, protože neheterosexuální lidé vyrůstají obvykle v rodinách hetero rodičů.
Drag je především forma umění, umělecká performance, která nemá sexuální podtext, na rozdíl od třeba burlesky. Jde tedy o naprosto neškodnou zábavu, umění, oslavu rozmanitosti, pestrosti, radosti ze života. Na rozdíl od předsudků, které opravdu škodí, ať už jde o nenávistné komentáře na sociálních sítích, nadávky i mimo internet nebo v krajních případech o útoky namířené proti queer lidem, které mohou končit i smrtí.
Článek bych zakončil citátem Wandy Sykes: „Dokud drag queen nepřijde do školy a neubije osm dětí kopií knihy Jako zabít ptáčka, tak se podle mě soustředíte blbým směrem.“