fbpx Prague Pride

Jak se žije s HIV 

40 let od prvního výskytu

 

Většina lidí s HIV žijících v Česku nemůže nikoho nakazit, protože o své nemoci vědí a díky moderním lékům mají zcela minimální množství viru v krvi. S největší pravděpodobností se dožijí podobně vysokého věku jako ostatní. Spíš než zdravotním potížím obvykle čelí jiným vážným problémům: jak se smířit s diagnózou, komu o své nemoci říct, jak se vypořádat s případy diskriminace a jak unést stigma, které jim společnost nakládá na bedra. 

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Kam si zajít na test HIV

  • O test na HIV si můžeš říct svému praktickému lékaři. Je ale pochopitelné, že se rodinnému doktorovi možná nebudeš chtít vyznávat z rizikového sexu. Naštěstí je tu řada možností anonymního testování.
  • Česká společnost AIDS pomoc provozuje checkpointy, jejichž personál tě otestuje bezplatně a bez předsudků. Pokud nejsou zdravotníci vytíženi covidem, není potřeba se předem objednávat. Síť HIV checkpointů se neustále rozrůstá. Fungují v deseti místech po republice, brzy přibude další v Liberci. Obvykle se v checkpoint proměňuje nějaká ordinace na jeden den v týdnu. Checkpoint v pražském Domě světla má otevřeno tři dny v týdnu. Jejich seznam najdeš zde.  
  • Mobilní checkpointy ČSAP jsou sanitky, které stojí vždy ve vedlejší ulici stranou pohledů lidí. Můžeš se v nich nechat otestovat bez předchozího objednání. Mapa, kdy je kde najdeš, je zde.
  • Existuje taky možnost domácího sebetestování. Aby ti ČSAP zaslala domácí HIV testy v hodnotě 660 Kč zdarma, musíš vyplnit online předtestový dotazník. Pro zaslání testu musíš poskytnout své jméno a adresu, osobní údaje ale nejsou archivovány. 
  • Na test můžeš přijít taky přímo do některého z osmi HIV center, která fungují v nemocnicích po celé ČR. Jsou ale spíš určena pro léčbu již diagnostikovaných lidí. Jejich seznam najdeš zde
  • Možností je také HIV test v pobočkách Státního zdravotního ústavu. Jejich seznam najdeš zde. Obvykle je potřeba se dopředu objednat. 
  • Kromě ČSAP provádí HIV testování i další neziskové organizace, například Rozkoš bez rizika nebo Sananim (služba pouze pro drogově závislé). 

 

Jak často chodit na testy

  • Netestuje se přítomnost HIV v krvi, ale přítomnost specifických bílkovin (antigenů a protilátek). Ty se ale v těle musí nejdřív rozvinout. Pokud tedy poběžíš na testy druhý den po noci rizikového sexu, test ještě nic neodhalí. Jestli jsi poslední dva měsíce sexuálně neabstinoval, negativní výsledek testu ti nepotvrdí, že jsi zdravý. Pouze ti řekne, že před dvěma měsíci jsi byl zdravý.
  • Sexuálně aktivní jedinci, kterým se nedaří dodržovat zásady bezpečného sexu (kondom, PrEP), by tedy na testy měli chodit pravidelně každé dva až tři měsíce. Testy je možné provádět z kapilární krve (z prstu), z žilní krve (odběr) nebo ze slin. 
  • Pokud se ti jednou nárazově stane průšvih, můžeš vzít věci do svých rukou a nečekat, zda se ti do tří měsíců ukážou v krvi protilátky. Do 72 hodin od vystavení viru můžeš užít PEP, který má šíření HIV v těle zabránit. Pak si ale stejně zajdi na testy.  

 

 

Statistiky HIV a AIDS v Česku

Od začátku vedení statistik do konce září 2022 bylo v ČR diagnostikováno 4295 HIV pozitivních osob. U 811 se rozvinulo onemocnění AIDS. Nejvíc lidí s HIV/AIDS žije v Praze, a to 2014 osob. V ostatních krajích dosahuje jejich počet maximálně nižších stovek. V měsíci září 2022 v Česku přibylo 19 nových diagnóz HIV.

Hrozbou ovšem nejsou HIV+ lidé na léčbě pod dohledem lékařů, ale ti, kteří o své infekci nevědí. Podle kvalifikovaných odhadů je takových osob v Česku zhruba 700. Odborníci se domnívají, že významná část neodhalených případů se nachází v heterosexuální populaci.

V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině přišlo od začátku března do konce června do českých HIV center celkem 383 HIV+ ukrajinských uprchlíků (113 mužů, 270 žen, mezi nimi i 14 dětí do patnácti let). Naprostá většina z nich (95 %) věděla o své diagnóze, již se léčila a do HIV centra přišla kvůli zajištění další léčby. 

Statistiky najdete na webu Státního zdravotního ústavu.

 

Kde se dozvědět víc

HIV testování: www.hiv-testovani.cz

HIV prevence: www.hiv-prevence.cz 

Web o HIV od Gilead: https://testujsevcas.cz 

O PrEPu: www.chciprep.cz 

O chemsexu: www.chemsex.cz 

Podcast Zůstaň negativní od Loono https://www.loono.cz/blog/zustan-negativni-pust-si-serii-podcastu-o-hiv-aids 

Podcast Život plus od ČSAP https://www.hiv-komunita.cz/podcast-zivot-plus.html 

1 Pekar

 

 

Díky moderní léčbě přestane být člověk s HIV infekční. Léky sníží množství viru v krvi pod zjistitelnou úroveň a nemoc se nemůže přenést.

 

HIV pozitivita je dnes úplně jinde než před dvaceti lety. Diagnózy už není potřeba se obávat tolik jako v minulosti, rozhodně neznamená smrt. Co je nebezpečné, je o své HIV pozitivitě nevědět. Takový člověk neohrožuje jen své sexuální partnery a partnerky, ale především své vlastní zdraví. Pokud někdo s podstoupením testů na HIV dlouho váhá a nechá virus v těle rozvinout, už nikdy se mu nepodaří vrátit k uspokojivému zdravotnímu stavu. Naopak ten, kdo si hlídá svůj HIV status, může v případě pozitivního nálezu brzy dosáhnout nezjistitelné virové nálože, a tím se zbavit rizika, že nemoc na někoho přenese. 

Moderní medicínský výzkum potvrdil platnost pravidla N = N (nezjistitelný = nepřenosný). Znamená to, že člověk na protivirové léčbě, který má alespoň půl roku nezjistitelnou virovou nálož, nemůže nikoho nakazit. Nedetekovatelná virová nálož není zcela nulová, pohybuje se pod hodnotou 20–50kopií/ml.

Platnost pravidla potvrdila řada vědeckých studií, například Protiklady se přitahují (Opposites Attract), do které se během pěti let zapojily gay páry s rozdílným HIV statusem z Austrálie, Thajska a Brazílie. V třinácti tisících případech nechráněného sexu mezi pozitivním mužem na léčbě a jeho negativním partnerem nedošlo ani jednou k přenosu viru. Pravidlo N = N plně uznává agentura Organizace spojených národů pro boj s HIV (UNAIDS).

 

 

2 pozitivni test

 

 

HIV se přenáší některými tělními tekutinami. Pobytem v blízkosti člověka s HIV ani dotykem se nikdo nenakazí.

 

Virus HIV se nepřenáší vzduchem ani dotykem, nechytíte ho od záchodového prkénka. Tyto mýty pocházejí někdy z počátků epidemie v minulém století a rozhodně by dnes měly být už dávno vymýceny. Prosím, nešiřte je dál.

Aby mohl člověka nakazit, musí virus HIV proniknout v dostatečném množství do jeho krve. HIV se sice vyskytuje v nepatrném množství i ve slinách, potu a slzách, ale prakticky nehrozí, že byste se odtud mohli infikovat. Pokud se vám přítel vypláče po sdělení pozitivního výsledku testu na rameni, nic vám nehrozí. Možným zdrojem nákazy, na který je potřeba si dávat pozor, jsou tělní tekutiny – krev, sperma, preejakulát a vaginální sekrety.  

Nejčastější cesty přenosu jsou dvě: pohlavní styk, zejména anální, při němž snáze dochází k poranění sliznic, a sdílení injekčních stříkaček, jehel a dalších pomůcek při užívání drog. V těhotenství dochází k přenosu viru na plod, HIV se přenáší také mateřským mlékem. V minulosti byl virus přenesen při krevní transfúzi a injekčním podáním krevních derivátů, ovšem k těmto incidentům již díky pokročilému lékařskému poznání nedochází. 

Co se týče sexuálních aktivit, při spoustě z nich je riziko nákazy HIV nulové nebo minimální (líbání, orální sex, vzájemná masturbace). Při vaginálním a análním sexu ochrání před nákazou kondom, který je pojistkou i před jinými pohlavně přenosnými chorobami. Další možností ochrany je PrEP (pre-expoziční profylaxe), což je preventivní užívání léku, který zabrání nákaze v případě, kdy se HIV dostane do těla. Funguje na podobném principu jako antikoncepční pilulka. Ochrání ovšem jen před HIV, před syfilis, kapavkou, HPV a dalšími sexuálně přenosnými chorobami ne!

Bezpečný je i sex s HIV pozitivní osobou, jejíž množství viru v krvi bylo opakovanými testy po dobu alespoň šesti měsíců pod zjistitelnou úrovní. Naprostá většina léčených HIV pozitivních osob v Česku je neinfekční.

 

 

3 kupe

 

 

Moderní léčba sníží množství viru v krvi tak, že se člověk stává prakticky neinfekčním. Lidé s HIV dnes mohou žít stejně kvalitní život jako ostatní.

 

Současná medicína neumí HIV vyléčit. Může ale zabránit množení viru v těle a zajistit podobnou kvalitu života jako před zjištěním diagnózy. K tomu je ale nutné splnit jednu důležitou podmínku: začít s léčbou včas. 

Moderní léky na HIV se nazývají antiretrovirotika. Existuje jich několik skupin, které se liší tím, v jaké fázi vzniku viru zabraňují jeho množení. Berou se každý den, vždy ve stejnou hodinu. Obvykle se jedná o jednu či dvě pilulky. V některých zemích mimo EU již lidé s nezjistitelnou virovou náloží mohou přejít z každodenních tabletek na dlouhodobě působící injekční léčbu. V ČR to zatím možné není, ale snad již brzy bude.

Pravidelnost užívání pilulky zabraňuje množení viru, a tím také vzniku rezistence na účinné látky. Někdy ale po nasazení léčby trvá, než se podaří najít vhodnou kombinaci látek, která pacientovi zabere. I když jsou dnešní léky šetrnější a mají méně vedlejších účinků než jejich dřívější generace, mohou způsobovat nevolnost, zvracení, průjmy, pokles kostní hustoty, snížení ledvinných funkcí nebo chudokrevnost. Proto je potřeba tyto hodnoty už navždycky průběžně sledovat. Řada významných vědeckých studií však prokázala, že léčba prodlužuje a zkvalitňuje život, pokud je zahájena co nejdřív.

Léky sníží množství viru v krvi pod zjistitelnou úroveň, a tím člověk přestane být pro své okolí infekční. Jedná se o pravidlo N = N (nezjistitelný = nepřenosný), jehož platnost potvrdila řada vědeckých studií a uznává ho i agentura Organizace spojených národů pro boj s HIV (UNAIDS).

 

 

4 bydleni

 

 

Díky moderní léčbě přestane být člověk s HIV infekční. Léky sníží množství viru v krvi pod zjistitelnou úroveň a nemoc se nemůže přenést.

 

HIV pozitivita je dnes úplně jinde než před dvaceti lety. Diagnózy už není potřeba se obávat tolik jako v minulosti, rozhodně neznamená smrt. Co je nebezpečné, je o své HIV pozitivitě nevědět. Takový člověk neohrožuje jen své sexuální partnery a partnerky, ale především své vlastní zdraví. Pokud někdo s podstoupením testů na HIV dlouho váhá a nechá virus v těle rozvinout, už nikdy se mu nepodaří vrátit k uspokojivému zdravotnímu stavu. Naopak ten, kdo si hlídá svůj HIV status, může v případě pozitivního nálezu brzy dosáhnout nezjistitelné virové nálože, a tím se zbavit rizika, že nemoc na někoho přenese. 

Moderní medicínský výzkum potvrdil platnost pravidla N = N (nezjistitelný = nepřenosný). Znamená to, že člověk na retrovirové léčbě, který má alespoň půl roku nezjistitelnou virovou nálož, nemůže nikoho nakazit. Nedetekovatelná virová nálož není zcela nulová, pohybuje se pod hodnotou 200 kopií viru na mililitr krve. 

Platnost pravidla potvrdila řada vědeckých studií, například Protiklady se přitahují (Opposites Attract), do které se během pěti let zapojily gay páry s rozdílným HIV statusem z Austrálie, Thajska a Brazílie. V třinácti tisících případech nechráněného sexu mezi pozitivním mužem na léčbě a jeho negativním partnerem nedošlo ani jednou k přenosu viru. Pravidlo N = N plně uznává agentura Organizace spojených národů pro boj s HIV (UNAIDS). 

 

 

 

 

 

 

5 hemoroidy

 

 

Léčbou HIV dosáhneš nezjistitelné virové nálože. Informace o tvé pozitivitě je soukromá věc, kterou mají vědět jen lékaři a zdravotníci. U ostatních se rozhodni sám. 

 

Člověk s HIV neustále stojí před dilematem, komu o své nemoci říct. Kvůli obavám a špatným zkušenostem se většina pacientů rozhoduje svůj HIV status tajit v práci, v různých kolektivech i před vlastní rodinou, kterou nechtějí touto zprávou zklamat. To ale znamená život v neustálém stresu z vyzrazení. Jsou známy případy, kdy se na maloměstě přes lékaře nebo zaměstnavatele dostala informace o pozitivitě konkrétního člověka do obecného povědomí. Mnoho lidí se poté, co se dozví diagnózu, stěhuje do velkého města s vyšší mírou anonymity. I proto žije většina HIV+ Čechů v Praze. Zcela minimální počet lidí s HIV, kteří o své pozitivitě veřejně hovoří, je dokladem toho, že stigma je v Česku stále silné. 

Nikdo se povinně nemusí vyoutovat jako HIV pozitivní před svým okolím. Je na každém, komu se rozhodne svěřit a komu ne. Existuje však zákonná povinnost informovat o svém zdravotním stavu lékaře. Lidé s HIV mívají se zajištěním zdravotní péče problém, kvůli vlastní neinformovanosti je řada lékařů odmítne ošetřit, i když na to nemá právo. Marné snahy lidí s HIV najít v ČR zubaře jsou pověstné. Dilema řeší lidé s HIV při změně zaměstnání, kdy musejí projít zdravotní prohlídkou. Představa, že v jejich osobních dokumentech na personálním bude vepsáno „HIV+“ je obvykle děsí, protože by to mohlo spustit diskriminační chování ze strany zaměstnavatele nebo nadřízených.

Další skupinou, před kterou nelze svoji pozitivitu utajit, jsou ostatní pacienti v čekárně HIV centra. Tyto kontakty obvykle vůči sobě dodržují vzájemnou diskrétnost. 

 

6 novy partner

 

 

Moderní léčba HIV sníží virovou nálož v krvi, a tím zabrání možnosti přenosu. Člověk s HIV má stejnou kvalitu života i délku dožití jako ostatní.

 

V roce 1996 byla do praxe zavedena vysoce aktivní antiretrovirová léčba a nákaza virem HIV přestala být smrtelnou chorobou, stala se chronickým onemocněním. Primárním úkolem lékařské péče dnes již není HIV pozitivnímu pacientovi prodloužit život, ale umožnit mu vysokou kvalitu života a psychické pohody. S chronickým onemocněním se člověk může naučit žít a pokračovat v podobném životním stylu, jaký vedl doposud. Lidé s HIV dnes mohou plnohodnotně pracovat, mít sociální vztahy, počít dítě, sportovat apod.  

Dříve se říkalo, že člověk s HIV bude žít jen 15 let. Je to nesmysl. Při včasné diagnóze a úspěšném zahájení léčby má dnes HIV pozitivní osoba velmi dobrou prognózu, co se týče délky dožití. Prakticky se dá říct, že má stejné vyhlídky na dlouhý a kvalitní život jako lidé bez HIV. Samozřejmě záleží na tom, jak se každý bude o své zdraví starat. Závažné faktory, které mohou především u člověka s HIV život zkrátit, jsou kouření, konzumace alkoholu, cukrovka, vysoký tlak a nákaza dalšími infekcemi. 

Mnohem větší problém než obava z brzkého úmrtí je dnes pro lidi s HIV stigma. Obava z reakcí okolí vede k tomu, že své onemocnění skrývají. Často ho tají i před nejbližší rodinou, protože své blízké nechtějí takovou zprávou zklamat a naložit jim břemeno toho, že se s ní budou muset vyrovnat. Život s tajemstvím však snižuje kvalitu života, vede k depresím, pocitu vyloučení. Lidé s HIV často vnitřně přijmou předsudky vůči HIV a sami podle nich žijí.

 

 

Tato kampaň vznikla za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky

 

mzcr

OUR ACTIVITIES

PROJECTS

EDUCATION

CO DĚLÁME

SUPPORT

NEGOTIATION

ABOUT US

FOLLOW US

INVOICING DATA

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Czech Republic

Reg. ID 22842730 

Registration in the Register of Association: Municipal Court in Prague, Section L, Insert No. 22311

SOCIAL NETWORKS

© Copyright 2024 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.
×
Cookies user prefences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Essential
These cookies are needed to make the website work correctly. You can not disable them.
Site - User session
Accept
Analytics
Tools used to analyze the data to measure the effectiveness of a website and to understand how it works.
Google Analytics
Accept
Decline
Marketing
Set of techniques which have for object the commercial strategy and in particular the market study.
Google
Accept
Decline
Facebook
Accept
Decline
Functional
Tools used to give you more features when navigating on the website, this can include social sharing.
Hotjar
Accept
Decline