fbpx Prague Pride

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Většina LGBT+ lidí v dosud nejrozsáhlejším průzkumu na toto téma klade důvěru v řešení své složité situace do rukou Ústavního soudu.

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT+ lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT+ lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Průzkum, který proběhl v červnu a červenci 2024, zkoumal povědomí o právech a zkušenosti s diskriminací mezi téměř 1900 LGBT+ lidmi v České republice a více jak 300 ve Slovinsku. Kontexty obou zemí jsou si v mnohém podobné, v jiných aspektech se výrazně liší – například v tom, že Slovinsko již přijalo rovné manželství. Data ze dvou zemí s podobným vývojem, ale odlišným současným stavem budou nyní podrobována bližší srovnávací analýze. 

Metodologie výzkumu byla navržena tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší rozmanitosti a inkluzivity mezi LGBT+ respondenty a respondentkami. Průzkum financovaný Evropskou unií v rámci projektu „Znejte svá práva“ odhalil řadu znepokojivých trendů, které vyžadují okamžitou pozornost a legislativní zlepšení.

Hlavní zjištění průzkumu „Znáte svá práva?” v České republice:

  1. Vysoká míra diskriminace a obtěžování: Za poslední rok uvedlo zkušenosti s diskriminací nebo obtěžováním 42 % dotazovaných. To je značný nárůst oproti minulým měřením. Ve studii „Být LGBTQ+ v Česku 2022“ to bylo 35 %, ve studii Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) „K rovnosti LGBTI je ještě dlouhá cesta“ z roku 2019 mělo tuto zkušenost 31 % dotázaných.

  2. Nárůst fyzického a sexuálního násilí: Ve srovnání s předchozími lety dochází k nárůstu incidentů fyzického a sexuálního násilí. V letošním průzkumu se 23 % respondentů a respondentek svěřilo, že má tyto zkušenosti. V předchozích studiích „Být LGBTQ+ v Česku“ byla tato čísla nižší – v roce 2022 takové zkušenosti uvedlo 18 % dotázaných a ve vydání z roku 2019 to bylo jen 15 %.

  3. Nízká míra hlášení incidentů: Převážná většina (90 %) incidentů diskriminace nebo násilí zůstává nenahlášena, což poukazuje na hlubokou nedůvěru v instituce.

  4. Nedostatečné právní povědomí: 73 % dotazovaných sice projevilo povědomí o existenci Listiny základních práv EU, ale jen 44 % ví, kdy ji může uplatnit. To naznačuje významnou mezeru v povědomí o právní ochraně základních lidských práv v rámci Evropské unie. Listina základních práv EU poskytuje LGBT+ lidem právní ochranu proti diskriminaci na základě sexuální orientace a garantuje rovnost před zákonem ve všech členských státech a zaručuje právo na respektování soukromého a rodinného života. 

  5. Extrémní nedůvěra v politickou reprezentaci: Dotázaní měli na škále deseti bodů ohodnotit, nakolik dle jejich mínění politická reprezentace podporuje narovnání práv LGBT+ lidí. V tomto hodnocení důvěry politici a političky dostali průměrně jen 3,5 bodů. Pouze 5 % LGBT+ lidí věří, že Parlament České republiky podporuje a zajišťuje rovnost pro LGBT+ občany a občanky. Výsledky také ukázaly, že v otázkách ochrany svých práv LGBT+ lidé nejvíce důvěřují Ústavnímu soudu (51 %).
Image

Doporučení pro legislativní změny

Průzkum nepřehlédnutelně poukazuje na naléhavou potřebu posílit legislativu proti nenávisti a diskriminaci, zlepšit dostupnost a kvalitu podpory pro oběti násilí a zvýšit povědomí o právech jak u samotných obětí, tak i v širší veřejnosti. Výsledky průzkumu dále zdůrazňují, že hlavní prioritou pro LGBT+ lidi je uznání a právní podpora jejich rodin, včetně zavedení manželství pro všechny páry. Je zásadní, aby politické strany a státní instituce aktivně přistupovaly k zlepšení této situace a posilovaly legislativní a vzdělávací iniciativy zaměřené na ochranu, rovnoprávnost a podporu LGBT+ lidí, jejich rodin, a především jejich dětí v České republice.
Image

Společně proti nenávisti – připomínka tragického výročí

V sobotu 12. října jsme si připomněly*i smutné výročí dvou let od tragické smrti dvou LGBT+ lidí – Juraje a Matúše, kteří byli zavražděni při teroristickém útoku v bratislavském klubu Tepláreň. Přestože došlo k této tragédii, LGBT+ lidé na Slovensku nadále čelí opakovaným útokům a narůstající nenávisti.

Podobná situace je i v České republice. V říjnu 2022 vyzvalo 24 lidskoprávních organizací, spolků a iniciativ českou vládu i parlament prostřednictvím otevřené výzvy Společně proti nenávisti, aby zabránily podobnému krveprolití a zhoršování situace LGBT+ lidí v České republice. Tato výzva zdůrazňovala, že právě politické vedení země má v rukou klíč k řešení zhoršující se bezpečnostní situace, a doporučila jednoduché legislativní změny: doplnění LGBT+ lidí mezi skupiny osob specificky chráněných před předsudečnou trestnou činností, legalizaci manželství pro všechny páry a zrušení zastaralého požadavku na kastraci trans lidí. Ani jeden z těchto návrhů zatím nebyl na politické úrovni vyřešen. Přitom podle nového průzkumu míra diskriminace a obtěžování LGBT+ lidí v České republice narůstá.

Další alarmující údaje a události. Inspirací jsou ruské zákony

Podle průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) z roku 2024 se s obtěžováním nebo nenávistnými projevy setkalo 63 % LGBT+ lidí v České republice. To je nejvyšší míra v celé EU. 

Hnutí SPD navrhlo 10. října 2024 do programu jednání Sněmovny bod „Ochrana dětí před propagací LGBT“, což odráží rétoriku a snahy o změny, včetně těch legislativních, které cílí na cenzuru LGBT+ lidí, a které se šíří ze zemí východně od nás, kde dochází k erozi demokracie a právního státu. Mezi státy, které taková legislativní opatření přijaly, patří Rusko, Maďarsko, nejnověji pak Bulharsko a Gruzie. 

Michal Pitoňák, Queer Geography:
“Studie „Znáte svá práva?“ svou metodikou vycházela z nejlepší praxe v oblasti zkoumání tzv. komunitních výběrových souborů. Vzhledem k tomu, že není možné definovat a jasně určit tzv. výběrový rámec LGBT+ populace, výběr pomocí pravděpodobnostních metod nebyl preferovaný a místo toho jsme uplatnili online výběrovou strategii, jejímž cílem bylo maximálně diverzifikovat výběrový soubor, např. co se týče genderového či geografického zastoupení. Výsledný soubor 1888 participujících z Česka považujeme za kvalitní výběrový soubor. Ačkoliv data získaná v rámci tohoto průzkumu nejsou v populačním slova smyslu „reprezentativní“, jsme přesvědčení, že se jedná o kvalitní výběr, který z kvalitativního hlediska umožňuje citlivě a relativně přesně nahlížet na potřeby a situaci této skupiny obyvatel Česka.”

Lucia Zachariášová, místopředsedkyně spolku Prague Pride a právnička iniciativy Jsme fér:
“Díky nové studii „Znáte svá práva?“ nyní máme jasný přehled o tom, jak LGBT+ lidé v České republice vnímají své postavení a s jakými problémy se potýkají. Bohužel, situace se nezlepšuje. Tři jednoduché legislativní požadavky z výzvy „Společně proti nenávisti“, která vznikla před dvěma lety, zůstávají nesplněné. Přesto jsme letos zaznamenali několik pozitivních změn. Ústavní soud zrušil nehumánní a krutou povinnost kastrace jako podmínku pro úřední změnu pohlaví, avšak stále není jasné, jak bude proces úřední změny pohlaví dále řešen. V dubnu byl schválen nový zákon o partnerství, který je výsledkem sedmileté diskuse o legalizaci manželství pro všechny páry. Přestože jsme dosáhli určitých pokroků, plná rovnoprávnost, důstojnost a přijetí jsou stále v nedohlednu. Naše práce proto musí pokračovat. LGBT+ lidé jsou zákonem stále považováni za občany druhé kategorie, a proto musíme nadále hledat efektivní způsoby, jak dosáhnout plného uznání jejich práv.”

Karel Řepa, odborný asistent Centra pro konstitucionalismus a lidská práva a Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy
“Výsledky studie „Znáte svá práva?“ ukázaly na dva klíčové problémy, které oslabují snahy o efektivní ochranu základních práv LGBT+ lidí. Na jedné straně se jedná o relativně nízké povědomí o klíčových právech a procesních nástrojích jejich ochrany, ať již na úrovní domácího práva či práva EU, na druhé straně pak stojí nízká důvěra nejen v politickou reprezentaci, ale též v justici a další orgány veřejné moci, která vede k neochotě bránit svá práva právní cestou. Naprostá většina případů diskriminačního zacházení, fyzického a sexuálního násilí zůstává zcela právem nezachycena. Zároveň studie poukazuje na fakt, že ve společnosti dochází k nárůstu diskriminačního zacházení, fyzického a sexuálního násilí proti LGBT+ lidem. Vše tedy naznačuje, že k zajištění efektivní ochrany práv je nutné, aby státní orgány aktivně budovaly důvěru v očích LGBT+ lidí a aby došlo k posílení právního povědomí LGBT+ osob.” 

Petra Polanič, ředitelka vzdělávání, lidskoprávní organizace Legebitra, Slovinsko
“Průzkum „Znáte svá práva?“ poskytuje organizaci Legebitra první komplexní pohled na obavy, zkušenosti a (ne)dostatek znalostí LGBT+ lidí ve Slovinsku po přelomovém rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2022, kterým bylo dosaženo rovného manželství. Výsledky potvrzují, že dosažení klíčových milníků, jako je legalizace manželství pro všechny páry a společná adopce dětí, nesnižuje potřebu prosazování rovnoprávnosti v dalších oblastech ani neeliminuje každodenní zkušenosti s diskriminací či obtěžováním. Důvěra, kterou LGBT+ lidé vkládají do různých institucí při obhajobě a posílení svých práv, je pro nás klíčovou informací, a proto nás potěšilo, že nevládní organizace jsou na hodnotící škále poměrně vysoko. Díky pečlivému zpracování celého průzkumu jsme rovněž získali údaje potvrzující rozmanitost mezi LGBT+ lidmi, například procento LGBT+ věřících.”

Důležité zdroje:

 

 

 

Projekt „Stand Up 4 Fundamental Rights of LGBTIQ People“ (č. 101143023) - Znejte svá práva je financován Evropskou unií.

Vyjádřené názory jsou pouze názory autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie nebo EACEA. Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nemohou nést odpovědnost.

Image

OUR ACTIVITIES

PROJECTS

EDUCATION

CO DĚLÁME

SUPPORT

NEGOTIATION

ABOUT US

FOLLOW US

INVOICING DATA

Prague Pride z. s. 

Rybná 716/24 
110 00 Praha 1 
Czech Republic

Reg. ID 22842730 

Registration in the Register of Association: Municipal Court in Prague, Section L, Insert No. 22311

SOCIAL NETWORKS

© Copyright 2024 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.
×
Cookies user prefences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Essential
These cookies are needed to make the website work correctly. You can not disable them.
Site - User session
Accept
Analytics
Tools used to analyze the data to measure the effectiveness of a website and to understand how it works.
Google Analytics
Accept
Decline
Marketing
Set of techniques which have for object the commercial strategy and in particular the market study.
Google
Accept
Decline
Facebook
Accept
Decline
Functional
Tools used to give you more features when navigating on the website, this can include social sharing.
Hotjar
Accept
Decline