Café Evropa: EU a LGBTI – co dělají evropské instituce v oblasti práv a ochrany sexuálních menšin?

Den: po 3.8.2020
03.08.2020 17:00
03.08.2020 18:00
ONLINE
Diskuze
Pride Studio
ONLINE STREAM SLEDUJTE ZDE
Organizátor: Zastoupení Evropské komise v ČR, EUROPEUM
Web pořadatele: https://www.cafe-evropa.cz/
Vstup: ZDARMA
Jazyk akce: česky

I když se 76 % Evropanů v průzkumech vyslovuje pozitivně ve prospěch podpory rovnosti a práv LGBTI osob, v každodenním životě se příslušníci*ce sexuálních menšin stále setkávají s diskriminací. Narážejí na ni v práci (a při jejím hledání), ve škole, v oblasti poskytování zdravotní péče, ale i při běžných situacích ve veřejném prostoru, a to navíc ve spojení s nenávistnými projevy či násilím. V některých evropských státech dokonce vrcholní političtí představitelé*ky využívají v kampaních rétoriku zaměřenou proti těmto menšinám. Evropská unie mezitím podniká řadu aktivit směřujících k rozšíření právní a sociální ochrany LGBTI osob, přičemž úzce spolupracuje nejen s členskými zeměmi, ale i s podniky či platformami sociálních médií.

Do jaké míry je evropská společnost tolerantní k LGBTI menšinám? Jak se v zemích Evropské unie projevují rozdíly v legislativě jednotlivých členských zemí týkající se LGBTI komunity? Kam vlastně v otázce hájení rovnoprávnosti sahají pravomoci EU a co už si upravují samostatně členské země? Co můžou a měly by instituce EU učinit proti narůstajícím projevům nenávisti vůči LGBTI osobám v některých státech EU? Jaké jsou aktivity EU v této oblasti a jak jsou efektivní? Je informovanost občanů*ek o této problematice dostatečná? Jak si stojí LGBTI komunita v obhajobě svých práv v České republice a v jakých oblastech může být diskriminace nejcitelnější? A kam se může situace posunout v nastávajících letech?  

Pozvání do diskuze přijali:

Radka Maxová – poslankyně Evropského parlamentu, ANO, Renew Europe

Irena Moozová – ředitelka pro rovné příležitosti a občanství EU, Generální ředitelství spravedlnost a spotřebitele (DG JUST), Evropská komise

Czeslaw Walek – předseda spolku Prague Pride a šéf iniciativy Jsme fér, lidskoprávní aktivista

Moderuje Vladimír Bartovic, ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM      

Diskuze bude vysílána na facebookovém profilu Café Evropa.

Cafe Evropa dotextu

Tým Evropské komise v České republice poskytuje veřejnosti informace o Evropské unii, zvyšuje povědomí o činnostech Komise a sleduje vývoj veřejného mínění v České republice. Evropská komise v České republice pořádá rovněž nejrůznější akce, zajištuje fungování Evropského domu v Praze a spravuje síť informačních středisek Europe Direct v dalších městech ČR.

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM je neziskový, nepolitický a nezávislý think-tank, který se zaměřuje na otázky evropské integrace. EUROPEUM má za cíl přispívat k dlouhodobému rozvoji demokracie, bezpečnosti, svobody a solidarity v Evropě a aktivnímu vystupování ČR v EU. EUROPEUM provádí výzkum, publikuje, organizuje vzdělávací aktivity a formuluje nové názory a stanoviska k vytváření domácí a evropské politiky.