Zahájení festivalu Prague Pride

Den: po 3.8.2020
03.08.2020 18:00
03.08.2020 22:00
ZAPOJTE SE OSOBNĚ
Komunitní akce
Pride Village, Střelecký ostrov, Praha 1
Organizátor: Prague Pride
Web pořadatele: http://www.praguepride.cz/
Vstup: ZDARMA
Jazyk akce: česky, English-friendly

Jsme rádi, že koronavirová krize pominula natolik, že jsme se nemuseli vzdát tradičního zahájení festivalu na Střeleckém ostrově! Letošní akce se ale ponese v komorním duchu. Respektujeme opatření proti šíření COVID-19 a navíc je příhodné se v jubilejním 10. ročníku symbolicky vrátit k aktivistickým kořenům LGBT+ hnutí. Na zahájení Prague Pride jsme pozvali česká jména, která mají co říct. Letošní line up je naším příspěvkem do vlny odporu proti utlačování menšin, která právě hýbe světem.

Rok po kulatém výročí Stonewallských nepokojů opět obracíme oči k dění ve Spojených státech amerických. Se systémovým rasismem vůči lidem jiné než bílé barvy pleti a homo/transfobií se v dnešní době potýkáme i v Česku. Chceme tak společně říci NE rasismu a nenávistným projevům vůči jakýmkoli menšinám v klimatu, ve kterém je znovu třeba mluvit o feminismu, rovnoprávnosti a citlivém a laskavém přístupu k druhým. V hudebním programu proto klademe důraz na různorodost vystupujících:

Image

URXINS

DJ duo Urxins můžete znát hlavně z legendárních zahajování pražských Mezipater. V jejich setech je znát orientální nádech a tribal rytmy, které nápaditě míchají s popem a tracky, které na žádné party neusedíte.

Image

Hellwana

Zpěvačka a rapperka z Prahy s kořeny v Karibiku. Výrazná, energická a divoká umělkyně vystupovala v Izraeli, USA, Německu i Nizozemí. V roce 2018 vyhrála se svým EP #Sunbeam exportní soutěž Czeching Radia Wave. O rok později ji festival Metronom označil za nejprogresivnější act na české scéně. Její styl nese prvky drsného londýnského grimeu, RnB, neosoulu, trapu, ale i pop music. Ve své hudbě se zaobírá mezilidskými vztahy, politikou a sebevědomím.

Image

Lače Manuša

Tibor Žida, uznávaný jazzový kytarista, skladatel, zpěvák a pedagog, který účinkoval v kapele Gipsy.cz, a herečka a zpěvačka Pavlína Matiová, která mimo jiné v minulém roce nazpívala píseň Čhaje šukarije na dětském albu držitele Grammy Orana Etkina. To jsou ústřední členové Lače Manuša, kteří společně vytvořili repertoár balancující v různých žánrech od tradičnější romské hudby přes swing až po RnB.

                                    

Během celého večera můžete přispět na neziskové organizace, které v duchu Black Lives Matter pomáhají menšinám nejen v Česku, ale i Spojených státech amerických: UNICORN RIOTS a ARA ART. Bližší informace včetně QR kódů pro zaslání daru najdete vedle podia.

Počet lidí v Pride Village bude kontrolován, aby mohl být zajištěn bezpečný pobyt všech účastníků*nic bez hrozby přenosu koronaviru.

PRIDE VILLAGE

Co by byl Prague Pride bez festivalové vesničky na Střeleckém ostrově! I když je letos festival kvůli koronaviru dost jiný, tuhle jistotu jsme si vzít nenechali. Opět pro vás máme nadupaný šestidenní program v příjemném prostředí ostrova uprostřed řeky.

Můžete se u nás posadit do trávy, dát si drink nebo klobásu a užít si pohodové odpoledne. 

Máme pro vás:

 • Welcome drink od Atomic Energy Drink
 • Infostánek Prague Pride s festivalovým merchem a kondomy Primeros zdarma
 • Wi-Fi
 • Půjčovna dek, her a sportovních potřeb
 • Lehátka, fatboye
 • Testování HIV v checkpointu ČSAP – výsledky na počkání
 • Queershop
 • Kadeřnictví Filip's Barbershop (každý den 15 – 21 hod), kadeřnictví Barbarette s kolem štěstí (v pátek)
 • Jukebox
 • Lekce jógy – út a st 18:00, čt – so 15:00. Vstup 80 Kč, karimatku s sebou

Mini-trh neziskovek:

 • Jsme fér – petice vyzývající politiky a političky k hlasování o manželství pro všechny
 • Logos – duchovní prostor, informace o víře a LGBT
 • Loono – prevence onkologických, kardiovaskulárních a sexuálně přenosných onemocnění (st – pá)
 • Amnesty International + Trans*parent – petice proti maďarskému zákazu úřední změny pohlaví, podpora kampaně #Drop33; tvorba koláže trans vlajky, která bude každým dnem růst.
 • ŽIVOT90 – příběhy starších LGBTI+
 • Přestupní stanice – prodej oblečení na podporu sociálního podnik zaměstnávajícího lidi bez domova
 • In Iustitia – informace o předsudečném násilí, hate speech apod. (po – st)

Pride Village bude otevřena:

Pondělí 18:00 – 22:00 
Út – pá 15:00 – 21:00  
Sobota 13:00 – 21:00 

Respektujte, prosím, aktuální bezpečností opatření proti šíření koronaviru stanovená vládou ČR. Počet lidí na ostrově bude kontrolován, aby byla zajištěna bezpečnost všech návštěvníků*ic, účinkujících i organizačního týmu.

Image

Akce může proběhnout díky podpoře Prahy 1.