Pojďme prozkoumat možnosti českého jazyka! Přestože je hodně rigidní a nebinárním lidem ztěžuje mluvit o sobě tak, jak by si přály*i, není vše naprosto beznadějné. Zmíníme střídání rodů, onikání nebo nové tvary slov. Cílem této diskuze je upozornit na skutečnost, že ruku v ruce s vývojem společnosti se musí vyvíjet i jazyk, který popisuje naše prožívání. Na této změně přece není nic nepřirozeného.
Diskuzi povedou sami nebinární lidé. Budou mluvit o tom, jak každá*každý z nich jazyk v běžném životě používá. Rády*rádi budou diskutovat s každou*každým, kdo má k tématu co říct. Chtějí poskytnout rady těm, které*kteří neví, jak nebinární lidi oslovovat a mluvit o nich.
Akci moderuje:
Teri
22 let, preferované oslovení they/them, v češtině jsou tato zájmena problém, a proto Teri nejlépe vyhovuje střídání ženského i mužského rodu.
Student, spoluzakladatel TakyTrans, trans aktivista.
Pozvání do diskuze přijali*y:
K. Matuštík*ová
27 let, preferované oslovení on/ona/they
Básník, učitel a milovník češtiny a jazyka ve všech podobách. Identifikuje se jako nebinarní/agender a nejvíce by je potěšilo, kdyby se lidé přestali třídit podle pohlaví a rasy.
Ade
23 let, preferované oslovení they/them
Tož nebinární Češky*chy bychom už měli, teď ještě nějakou tu nebinární češtinu.
Em
27 let, preferované oslovení they/them, v češtině chybí vhodná možnost
Student*ka gender studies, aktivista*ka, spoluzakladatel*ka TakyTrans projektu, zrušme gender
Mary Vicher
27 let, non-binary transmasculine, preferované oslovení v češtině on, v angličtině they/them, he/him
Zabývá se otázkami nemilosrdnosti českého jazyka a jak si poradit s genderováním. Do jaké míry jde jen o slova a jak moc to, jak mluvíme, ovlivňuje naše myšlení? Jaké máme v češtině vlastně možnosti a jak je aplikovat v praxi?
Eva Švagr
21 let, non-binary, preferované oslovení v češtině on/jeho, v angličtině he/they
Člen TakyTrans a uživatel českého jazyka. Zajímají ho osobní cesty lidí k objevování jmen a výrazů, které vyhovují jejich identitám. Myslí si, že je důležité objevovat a rozšiřovat možnosti českého jazyka a použít ho v náš prospěch.
Diskuze bude probíhat v divadelním sále s kapacitou 100 míst. Můžete ji ale sledovat také online.
Akci pořádá TakyTrans – projekt, který vznikl jako iniciativa bojující proti stereotypizaci trans lidí. Jeho smyslem je informovat o příbězích a zkušenostech trans lidí v České republice. TakyTrans se snaží šířit osvětu směřující k odklonu od lékařské definice tzv. „transsexuality“, která bývá až příliš často zobrazovaná jako jediná možná a správná, k inkluzivnější a reálnější představě toho, že neexistuje jen jeden způsob „jak být trans“. Projekt usiluje o lepší a přesnější obraz binárních i nebinárních trans osob v České republice.