První online pomoc

První online pomoc

Kvůli událostem spojeným s epidemií koronaviru, bude letošní Prague Pride probíhat mnohem více přes web a na sociálních sítích. Ať už díky našim oficiálním PRIDELIVE streamům, nebo díky setkáním vás všech, kteří se budete chtít našeho celorepublikového „setkání“ zúčastnit.

Internet (a sociální sítě obzvlášť) jsou však také plné nenávistných či posměšných komentářů a výhružek od internetových „trollů“ nebo nenávistných lidí. Abychom se takovým nešťastným situacím, pokud možno co nejefektivněji vyhnuli, vytvořili jsme seznam kroků, které mohou komukoli pomoci s nepříjemným chováním na internetu.

  1. „Nekrmit trolla“ známe to už asi všichni, každý kontroverznější příspěvek na sociálních sítích nějakého trolla přiláká. Takový troll má většinou anonymní a neosobní profil (například Květoslava Luční), místo své fotografie má na profilu jen pár generických obrázků a většinou žádné další informace. Člověka za tímto profilem zajímá jen to, aby vám ublížil a přiměl vás k naštvané reakci, které se pak bude smát. Nejlépe na někoho takového zareagujete tak, že ho budete ignorovat.
  2. Nenávistné příspěvky, komentáře a „hatespeech.“ Pokud se na internetu setkáte s nenávistnými reakcemi za hranou slušné a lidské diskuse, není žádná hanba autora takových příspěvků nahlásit, (na sociálních sítích naleznete takovou funkci v sekci „podpora a nahlášení příspěvku“), v možnostech, v rohu u příspěvku. Pakliže byste se setkali s reakcí natolik nenávistnou a přes čáru, že je nahlášení příspěvku málo, neváhejte se obrátit na policii.
  3. Profily lidí, kteří vám svými komentáři či zprávami ubližují, můžete také zablokovat, čímž autorovi znemožníte s vámi dále komunikovat.
  4. V případě jiných problémů, se neváhejte obrátit na některou z poraden a linek pomoci pro LGBT+ lidi, či na někoho z organizačního týmu. Pokud to bude v našich silách, rádi vám pomůžeme.

Doufáme, že si letošní Pride užijete naplno a nedostanete se ani na internetu, ani v reálném životě do žádných potíží. Těšíme se na vás na letošním Prague Pride!