Poradny a linky pomoci pro LGBT+ klienty a klientky

V Česku existuje řada tísňových linek a poraden specializovaných na nejrůznější cílové skupiny. U příležitosti festivalu Prague Pride chtějí jejich pracovníci a pracovnice veřejně zdůraznit, že jsou na telefonáty a zprávy od LGBT+ osob připraveni. Sestavili jsme seznam těchto linek, abyste v případě potřeby věděli, která je pro vás ta pravá. I pokud nemáte v plánu tyto služby využít, má význam se v nich zorientovat. Nikdy totiž nevíte, kdy bude pomoc potřebovat někdo z vašeho okolí.
Služby jsou řazeny podle abecedy.

 

logo in iustia

In Iustitia

Pro oběti nenávistného chování

Telefon: 800 922 922, 773 177 636 a 212 242 300

Web: www.in-ius.cz

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

On-line formulář: www.in-ius.cz/formular

Tato krizová linka se specializuje na podporu obětí šikany z důvodu barvy pleti, národnostní či etnické příslušnosti, náboženského vyznání, sexuální orientace či identity nebo příslušnosti k sociální skupině. Pokud jste se stali svědky či obětmi předsudečného útoku obraťte se na jedinou poradnu specializující se na předsudečné násilí, kde můžete své zkušenosti sdílet, konzultovat další postup, ale také dostat právní informace o tom, na co máte nárok.

Fungují od pondělí do pátku v 9–17 hodin. Infolinka s předvolbou 800 je zdarma, ostatní dle tarifu vašeho operátora. Přes všední dny vám telefon buď ihned zvednou nebo zavolají co nejdříve zpátky.

 

logo linka bezpeci

Linka bezpečí

Pro děti, mládež a studenty do 26 let

Telefon: 116 111

Web: linkabezpeci.cz

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Chat: chat.linkabezpeci.cz

Každý se občas dostane do situace, se kterou si neví rady. Na Lince bezpečí proberou jakékoliv trápení. Může se týkat rodiny, kamarádů, školy, lásky... Linka bezpečí poskytuje dětem a mládeži služby telefonické krizové pomoci 24 hodin denně. Volání na tuto linku je na celém území ČR zdarma, a to jak z mobilního telefonu, tak i z pevné linky. Poradenství je anonymní. Kromě nonstop linky je možné využít i e-mail nebo chat, který je přístupný každý den v časech 9–13 a 15–19 hodin.

Rodičovská linka

Pro rodiče a dospělé, kteří mají na starost děti

Telefon: 606 021 021

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Linka bezpečí také provozuje službu Rodičovské linky, která je určená rodičům či jiným dospělým, kteří mají na starost děti. Ti se mohou z celého území ČR na tuto linku obrátit po telefonu či prostřednictvím emailu. Linka funguje od pondělí do čtvrtka v čase 13–21 hodin, v pátky 9,30–17 hodin.

 

logo cssp

Pražská linka důvěry

Pro všechny osoby v náročné životní situaci

Telefon: 222 580 697

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

On-line chat: chat-pomoc.cz

Pražská linka důvěry poskytuje telefonickou krizovou pomoc a základní poradenství. Další možností je poradit se přes chat a e-mail. Služba je vhodná pro všechny, kteří se ocitli v náročné životní situaci – nehledě na místo pobytu, věk, pohlaví či řešenou problematiku. Poradenství je anonymní, hovory nejsou nahrávány. Volající hradí poplatek svému operátorovi dle tarifu. Pracovníci a pracovnice jsou na lince aktivní nonstop, on-line chat je dostupný v úterý a středu v čase 9–21 hodin nebo v pondělí, čtvrtek a sobotu v čase 15–21 hodin.

 

logosenior 

Senior telefon

Pro osoby starší 60 let a jejich pečovatele

Telefon: 800 157 157

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Senior telefon občanského sdružení Život 90 je bezplatná, anonymní a odborná linka důvěry, která funguje nonstop celý týden včetně víkendů. Pracovníci a pracovnice linky pomáhají osobám starším 60 let a jejich pečujícím překonat tíživé životní situace, jako například pocity osamělosti, ztráty smyslu života, nespokojenosti ve vztazích, sdílení tíže se zdravotními problémy, vyrovnání se se smrtí blízkého člověka ale i násilí a týrání, které může probíhat v rodině nebo v pobytových zařízeních, a osobní potíže, jako jsou strach, nespavost, úzkost, deprese a podobně. Infolinka také poskytuje praktické informace, jako jsou rady ohledně státních příspěvků (příspěvek na péči, byt či mobilitu) nebo informace ohledně sociálně právních záležitostí (bytová problematika, dědictví, opatrovnictví a další).

 

V sídle organizace ŽIVOT 90 budou během týdne Prague Pride k dispozici tyto poradny:

5.8. 13:00 – 15:00 Právní poradna (Patrik Kastner, právní poradce ŽIVOTa 90)

6.8. 9:00 – 15:00 Sociálně-právní poradna (Marie Havrlíková, expertka ŽIVOTa 90 na sociálně-právní a dluhové poradenství)

7.8. 13:00 – 16:00 Právní poradna (Jaroslav Křeček, pracovník linky důvěry Senior telefon a právní poradce ŽIVOTa 90)

9.9., 9:00 – 12:00 Psychoterapeutická poradna (Pavla Tomášová, terapeutka ŽIVOTa 90 věnující se systemické terapii a muzikoterapii)

 

logo sbarvouven

Sbarvouven.cz

Online poradna pro LGBT+ osoby, kterou provozuje spolek Prague Pride

Web: www.sbarvouven.cz

On-line poradna je tady pro všechny LGBT+ osoby, které si chtějí popovídat, potřebují radu či podporu. Klienti si sami zvolí mentora nebo mentorku, s nimiž chtějí vstoupit do kontaktu. Jako mentoři v poradně působí lidé, kteří si již sami úspěšně prošli zkušenostmi, s nimiž se na poradnu klienti obracejí - coming out, sebepřijetí, šikana ve škole, odmítnutí rodinou apod. Komunikace probíhá v zabezpečeném prostředí online chatu. 

Za čtyři roky existence se na poradnu obrátilo přes 3000 klientů a klientek, většina ve věku 15 až 19 let. Pro mnohé z nich je to vůbec poprvé, co se se svou odlišnou sexuální orientací nebo identitou svěří jinému člověku.

logotrans

Poradna spolku Trans*parent

Pro transgender a genderqueer osoby

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Poradna je určena všem trans a nebinárním lidem, případně jejich blízkým. Nabízí provázení procesem tranzice, základní informace o tranzici, pomoc při řešení praktických otázek (např. jak a kdy projít coming-outem, oblečení, jaké toalety používat...), zprostředkování kontaktů na odbornou pomoc... Na uvedeném e-mailu se lze domluvit na osobním setkání. Poradna nenabízí odbornou diagnostiku nebo psychoterapeutické sezení.