
Přijď na webinář a postav se s námi proti projevům homofobie a nenávisti
- Prague Pride
Každý druhý gay nebo lesba zažili určitou formu obtěžování, 91 % případů však nikdo nenahlásí, ukazuje výzkum ombudsmanky. Převládá totiž pocit, že by se nic nezměnilo, a nedůvěra v to, že by policie případ vyšetřila. Připravovaný webinář se zaměří na to, jak situaci zlepšit. Odborníci a odbornice z EU a Velké Británie ukážou příklady dobré praxe v panelové diskusi. Zapojit se můžeš i ty!
20/4 ve 14:00 se uskuteční mezinárodní webinář zaměřený na projevy nenávisti vůči LGBT+ osobám. Cílem bude získat informace o projektech, které v Evropě úspěšně fungují a zajišťují tak pomoc a prevenci před těmito útoky. Vystoupí prezident Evropských LGBT policistů a vedoucí SOGI odboru při Radě Evropy, zástupci organizací z Maďarska nebo Velké británie. Přihlaš se, aby jsi se i ty mohl*a zeptat hostů a hostek.
Lidé jsou často terčem nenávistných útoků v důsledku své sexuální orientace a genderové identity. Vyplývá to z výzkumu Veřejného ochránce práv. Nejenom, že za posledních pět let dvojnásobně přibylo lidí, kteří se cítili být diskriminováni, ale také těch, kteří mají osobní zkušenost s nějakou formou obtěžování. 15 % z nich pak zažilo i fyzické a sexuální násilí, včetně vyhrožování.
Alarmujícím aspektem, který z výzkumu také vyplývá, je skutečnost, že drtivou většinou případů nikdo nenahlásí. LGBT+ lidé si často ani sami neuvědomují závažnost takových činů. Dále pak popisují, že je podle nich v České republice velmi obtížné domoci se svých práv, ačkoliv možností, jak a kam případy hlásit, je několik. Kromě Policie ČR také https://www.in-ius.cz/formular/ pro oběti násilí nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. pro oběti diskriminace. Policie ČR není schopna celou situaci podrobně mapovat, nejen v důsledku podreportovaní od samotných obětí, ale především díky nedostatečné právní úpravě. Česká legislativa totiž nezná definici trestného činu z nenávisti namířeného vůči LGBT+ osobám. Šířka celého problému tak zůstává neznámá.
Lepší proces pomoci obětem, ale také prevenci před samotnými útoky, zavedlo již mnoho zemí v Evropě. Prague Pride ve spolupráci s In IUSTITIA a NÚDZ v rámci projektu Rise up financovaného z Evropské komise, pořádají veřejnou diskusi, ve které získáme informace o tom, co funguje a nefunguje v jiných zemích, kde jsou s prevencí anti-LGBT činů z nenávisti dál. Přizvali jsme odborníky a odbornice ze zahraničí, jež se podělí o své zkušenosti. V první části vystoupí Alain Parmentier, prezident Evropské LGBT Asociace policistů, společně s Eleni Tsetsekou, která je zodpovědná za SOGI (Sexuální orientace a genderová identita) odbor v Radě Evropy. V druhé části webináře proběhne panelová diskuze, ve které budou diskutovat zástupce Maďarské Háttér Society, Campaign Manager z Britské neziskové organizace Galop (The LGBT+ anti-violence charity) a několik dalších kapacit.
Webinář bude tlumočen do češtiny.
PROGRAM:
- 14:00–14:10 Přivítání a informace o iniciativě Rise Up
- 14:10–14: 45 1. Panel - výzkum a dobrá praxe na evropské úrovni
- Karel Frič, Agentura Evropské unie pro Základní práva (FRA)
- Eleni Tsetsekou, vedoucí SOGI odboru při Radě Evropy,
- Alain Parmentier, prezident Evropských LGBT policistů
- 14:45 - 15:10 2. Panel - příklady a dobrá praxe z neziskového sektoru
- Mel Stray, Hate Crime Policy & Campaigns Manager, Galop (UK)
- Tamás Dombos, člen boardu, Háttér Society (HU)
- 15:10–15:25 Q&A

Prague Pride, z.s. realizuje projekt RISE UP (č. 963772), financovaný z programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství (2014 - 2020)
Za obsah článku,newsletteru a samotné konference odpovídá výlučně autor. Jejich obsah nereprezentuje názor Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.