ČLÁNKY

Výsledky průzkumu EMIS: co vlastně nejohroženější skupina lidí ví o prevenci

První prosincový den znamená nejen to, že byste fakt už měli začít řešit vánoční dárky. Od roku 1988 je vyhlášen Světovým dnem boje proti AIDS. Na tuto nemoc a choroby spojené s virem HIV na celém světě zemřelo již 35 milionů lidí. A umírají další kvůli špatným informacím a špatným rozhodnutím, která dělají nejen jednotlivci, ale i vlády. Připněte si v pondělí 1. prosince červenou stužku jako veřejný projev podpory lidem žijícím s HIV a uctění památky těch, kdo již nejsou mezi námi.

Ještě v devadesátých letech byl u nás HIV/AIDS strašákem, který přináší smrt. Ale veřejné osvětové kampaně postupně vymizely, na trh přišla antiretrovirotika zpomalující rozvoj viru v krvi a mezi veřejností převládlo přesvědčení, že na tuto nemoc se už neumírá. A s tím klesla i opatrnost řady jedinců. Na druhou stranu spousta lidí si navykla chodit na testy pravidelně a prevence se stala neodmyslitelnou součástí jejich životů.

Jak se dnes žije mužům, kteří mají sex s muži?

Ve 49 zemích světa to zkoumal výzkum EMIS (The European Men Who Have Sex with Men Internet Survey). K vyplnění jeho dotazníku jsme vás naléhavě vybízeli před rokem v prosinci a lednu. Výsledky mají pomoci při plánování preventivních programů v oblasti HIV a dalších sexuálně přenosných chorob a mají také zmapovat, jaký pokrok jednotlivé země udělaly. Nyní jsou závěry šetření tady a v mnoha směrech jsou zajímavé. V češtině je k dispozici zatím jen první část, kterou naleznete ZDE. Překlad do češtiny zajišťuje Česká společnost AIDS pomoc, která byla jedním z hlavních organizátorů průzkumu, sběru dat a propagace EMIS v České republice.

Do EMIS 2017 se zapojilo přes 2 % všech evropských mužů majících sex s muži. Nejvyšší zájem o vyplnění dotazníku měli respondenti na Maltě, v Norsku, Švédsku, Irsku a ve Švýcarsku. Takže Češi mají zatím co dohánět; přesto děkujeme všem, kteří se zapojili! Věk dotazovaných se pohyboval od 14 do 89 let, nicméně polovina z nich byla samozřejmě mladší 35 let – přeci jen online dotazníky mají v oblibě především mladší generace. Celkem 10 % respondentů uvedlo, že jsou HIV pozitivní.

Co vědí muži mající sex s muži o prevenci

Potěšujícím zjištěním je, že 97 % mužů majících sex s muži vědělo, jak správně používat kondom. Haleluja, v roce 2018 by to snad ani nemohlo být jinak. Nebo jo?

Pravidlo Nedetekovatelný = Nepřenositelný však proniklo jen k 57 % respondentů. Napříč Evropou se informovanost dost liší a je skvělé, že Česká republika patří mezi státy s nejvyšším povědomím o N = N. Stojí za tím především dobrá práce České společnosti AIDS pomoc. Nejnižší informovanost vykazují nepřekvapivě země na východ od nás.

Nedetekovatelný = Nepřenositelný

HIV pozitivní člověk na účinné léčbě (tj. ten, kdo dosáhl „nedetekovatelné virové nálože“) nemůže přenést virus sexuální cestou na svého partnera. Znamená to tedy, že i HIV pozitivní člověk může mít nechráněný sex se svým partnerem, ovšem pouze pokud jeho virová nálož opakovaně po dobu minimálně šesti měsíců dosahuje nuly.

Znalost PreP dopadla v průzkumu nejhůř. O PreP ví pouze 51 % mužů majících sex s muži a výsledky kopírují postoj vlád jednotlivých zemí k této formě prevence. Česká republika, kde je PreP sice legální, ale široce nedostupný, bohužel zůstává mezi nejhůř informovanými zeměmi – spolu se Slovenskem, Maďarskem, Bulharskem, Rumunskem, Bosnou-Hercegovinou… prostě klub, kde opravdu chceš být členem. I Polsko je na tom líp než my.

Slavte testem a předregistrací do Fun&Run

Jak jinak oslavit Světový den boje proti AIDS než testem na HIV? Najděte si vhodné místo a termín na www.hiv-prevence.cz.

Pojďte si s námi zaběhat proti homofobii a stigmatizaci lidí s HIV. Další ročník charitativního běhu Fun&Run proběhne v sobotu 18. května 2019. Registrace budou spuštěny až po Novém roce, ale už nyní si můžete koupit voucher v hodnotě 500 Kč, který později vyměníte za místo na startovní čáře. Zároveň tím podpoříte další práci spolku Prague Pride. Nemusíš moc RUN, hlavně když je FUN!

PreP

Pre-expoziční profylaxe (PrEP) je způsob prevence přenosu HIV, kdy HIV negativní muž užívá lék před rizikovým sexem. Tato forma prevence je vhodná pro osoby s vysokým rizikem nákazy – mají více náhodných sexuálních partnerů, nedaří se jim pravidelně používat kondom, užívají drogy, věnují se prostituci. PreP se užívá podobně jako hormonální antikoncepce: osoba preventivně bere přípravek, který zabrání tomu, aby se vir uchytil v těle. PreP je u nás již legální, avšak jeho cena za dávku na jeden měsíc se pohybuje v řádu desítek tisíc. To ho dělá běžným lidem nedostupným, navíc jej lze získat jen deseti místech v republice. V zahraničí je PrEP klíčovým prvkem úspěšných preventivních programů.

FunRun VOUCHER

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s.
Rybná 716/24
110 00 Praha 1
IČO 22842730
Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311
© Copyright 2019 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.