ČLÁNKY

V sobotním průvodu se můžete svézt vláčkem, který přijede až od Máchova jezera

Stejně jako v minulých letech, také letos mají rodiny s malými dětmi a senioři možnost nastoupit v sobotu do výletního vláčku a trasu absolvovat pohodlně v sedě. Bude vyjíždět tradičně se začátkem průvodu. O tom, jaké to je řídit takový vláček, jsme si popovídali s ‚mašinfírou‘ Radkem.

Provozování výletního vláčku se Radek Šíma věnuje už 11 let. „Inspirovala mě zkušenost s vláčky, které jezdily jinde. Hlavně jsem chtěl vláček tam k nám, pro Terezín, protože je tam dost turistů. Koupil jsem ho, ale nějak to tam úplně nevyšlo.“

V současné době se jeho vláčkem můžete svézt především kolem Máchova jezera, ale výjimkou nejsou ani průvody a soukromé akce, kterých se účastní. „V jedné obci teď zasazovali památný strom a při té příležitosti dělali průvod. Je toho vícero, třeba i firemní akce a podobně. Prague Pride je ale výjimka. Přímo taková velká akce, to je asi jenom u vás.“ Na otázku, zda se na karnevalový průvod nějak speciálně připravuje, odpovídá, že ne. „V nejhorším to umyju,“ směje se.

Z Doks do Prahy to není úplně blízko. Jelikož jede vláček pomalu, trvá taková cesta příšerně dlouho. Jak se vláček teda dopravuje? Radek vtipkuje, že letecky. „Maximální rychlost vláčku je 25 km/h. Většinou to musím prostě vysedět. Ale když je to hodně daleko, mám ještě další řidiče, kteří to odsedí za mě.“ Rychlost je dána předpisy. „Ve vláčku nejsou bezpečnostní pásy, takže je vedený jako pracovní stroj. Proto je rychlostně omezený.“

Image
Image
Image

Když mluvíme s Radkem o cestujících, stěžuje si, že jsou nezodpovědní. „Nastupovat se může samozřejmě jenom ve stanici, když stojíme, ale někteří vystupují i za jízdy. Ti ale skončí se silniční lišejem. Lidi nejsou soudní. Když vláček jeden pětadvacet v hodině, mají pocit, že jede jak šnek. Ale to se jenom zdá oproti autům, na která jsou zvyklí.“ Děti jsou často poslušnější než rodiče, kteří si mnohdy neuvědomují, jak riskantní je naskakovat za jízdy.

Nejsou to ale jenom děti, pro které je vláček určený. Záleží hodně na akci, na které se vláček objeví. „Většinou jsou to rodiny. Ale objednávají si mě i domovy pro seniory nebo pečovatelské ústavy.“ O objednávky nemá strojvedoucí Radek nouzi. „Na některé termíny bych potřeboval dvacet vláčků.“

Provozování výletního vláčku je pochopitelně sezónní záležitost. „Jezdím od posledního týdne v dubnu do konce září nebo začátku října.“ V zimě je vláček mimo provoz.

Pokud se s námi do průvodu nedostanete, ale přesto byste se rádi vláčkem svezli, udělejte si výlet k Máchovu jezeru, Radek tam se svou mašinkou jezdí po pravidelné lince celé léto. A zatoužíte-li mít vláček jenom pro sebe, můžete si ho klidně rovnou objednat na webu www.vyletnivlacek.cz

Partnerem vláčku v průvodu je spolek Příběhy zítřka. Když si v sobotu na Václaváku koupíte jejich duhovou vlaječku, část peněz půjde právě na provoz vláčku. „Jsme nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu sportovců v dětských domovech, organizujeme sportovní, kulturní a vzdělávací akce pro mládež žijící v dětských domovech i pro veřejnost. Podporujeme ale i jiné projekty, na které nás většinou přivádí naši příznivci", říká Ondřej Pabišta, předseda spolku.

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Prague Pride z. s.
Rybná 716/24
110 00 Praha 1
IČO 22842730
Zápis ve spolkovém rejstříku: Městský soud v Praze, oddíl L, vložka 22311
© Copyright 2019 Prague Pride z. s. All Rights Reserved.

VYHLEDAT

Image

Na tomto webu používáme soubory cookie, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.